11:06 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie la scor a Viitorului în cantonamentul din Turcia

12 Jul, 2013 01:42 1125 Marime text
FC Viitorul a învins cu 4-1 (1-0) echipa turcă de liga a III-a Sakaryaspor, într-un amical desfășurat în Turcia, pe terenul adversarilor. Golurile constănțenilor au fost marcate de Ionuț Șerban (min. 40), Alexandru Băluță (min. 62), Alexandru Târnovan (min. 89) și de un fotbalisr advers, în minutul 73, autogol la centrarea lui Băluță. Sakaryaspor a punctat în minutul 62, pentru 2-1. Diferența de scor în favoarea Viitorului putea fi și mai mare, dacă Tănase (min. 51 - bară, min. 57 - cu poarta goală), Mitriță (min. 71) și Băluță (min. 86 - unu la unu cu portarul) nu ratau situații mari de gol. În acest meci, antrenorul Cătălin Anghel a mizat pe fotbaliștii care nu au jucat deloc sau au evoluat mai puţin în testul de miercuri, cu Gençlerbirliği (joc câştigat de Viitorul cu 2-0). Echipa de start a fost: Căbuz - Puţanu, Ţâru, Hodorogea, Tănase - Mihăescu, Herea, I. Şerban - Marinkovic, Vână, Cârstocea. Au mai jucat: Bălaşa, Târnovan, Emerson, Mitache, Muscă, Marin, Gavra, Mitriţă și Băluţă. Pentru această confruntare, Viitorul localitatea Bolu, care i-a fost casă în ultimele două săptămâni, iar astăzi va pleca din Sakarya spre Istanbul, unde mâine seară (de la ora 20.00) va susţine ultimul meci de verificare în stagiul din Turcia, contra lui Kasimpaşa, echipă participantă în Europa League.