06:29 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Un nou succes în tenisul românesc Cristina-Andreea Mitu a câştigat turneul ”futures” de la Focşani

07 Jul, 2018 16:24 2748 Marime text

Jucătoarea de tenis Cristina-Andreea Mitu a câştigat, sâmbătă, turneul futures de la Focşani, dotat cu premii totale de 15.000 de dolari, după ce a dispus în finală de Oana Georgeta Simion, a doua favorită, cu 6-4, 6-4, potrivit Agerpres.

Mitu, care în luna mai a revenit pe terenul de tenis după ce a născut un băieţel (Adam) în ianuarie, s-a impus într-o oră şi 27 de minute. Cea mai bună clasare din cariera sa este locul 68 în clasamentul WTA (08.06.2015), după ce a atins optimile de finală la Roland Garros.

Andreea Mitu a învins-o pe Simion săptămâna trecută la Curtea de Argeş, în semifinale, cu 6-3, 5-7, 6-1, având un succes şi în 2012, la Timişoara, cu 6-0, 6-0, în primul tur.

Andreea Mitu este la a doua finală futures consecutivă, după ce duminică a fost învinsă de Miriam Bulgaru în ultimul act la Curtea de Argeş.

Titlul la dublu la Focşani a fost câştigat de Mitu şi Simion, după 4-6, 6-2, 10-6 în finala cu cuplul româno-rus Selma Ştefania Cadar/Anastasia Haritonova, cap de serie numărul patru.