05:02 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tecău ajunge în finala de dublu mixt la Australian Open, dar alături de Vandeweghe

29 Jan, 2016 08:26 1350 Marime text
Perechea alcătuită din tenismanul român Horia Tecău și Coco Vandeweghe (SUA) s-a calificat, astăzi, la Melbourne, în finala probei de dublu mixt la Australian Open.

Acesta este primul turneu de Mare Șlem al anului, după victoria cu 6-4, 6-4 în fața cuplului Treat Huey (Filipine)/ Andreja Klepac (Slovenia).

Perechea formată din tenismenul constănţean Horia Tecău şi Coco Vandeweghe (din SUA) s-a calificat, în urmă cu două zile, în semifinalele probei de dublu mixt de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

În sferturi, cei doi au dispus de americanii Bethanie Mattek-Sands şi Bob Bryan, favoriţii numărul 2, scor 6-3, 7-5. Meciul a durat o oră şi 31 de minute.

În penultimul act, Tecău şi Vandeweghe se vor duela cu perechea Andreja Klepac (Slovenia) - Treat Huey (Filipine).