13:30 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep s-a calificat în sferturi de finală la Wimbledon

01 Jul, 2014 14:44 1367 Marime text
Simona Halep a câștigat meciul jucat împotriva Zarinei Diyas cu scorul de 6-3, 6-0. Simona merge în sferturi de finală la Wimbledon după doar 59 de minute. În sferturi, constănţeanca o va întâlni pe Sabine Lisicki, din Germania, numărul 19 WTA şi cap de serie numărul 19, care a eliminat-o în optimi pe Yaroslava Şvedova, din Kazahstan, a 65-a jucătoare a lumii, cu 6-3, 3-6, 6-4. Tot astăzi, Simona a scăpat de cea mai periculoasă adversară de pe partea sa de tablou, cea pe care ar fi putut-o întâlni în semifinale, Maria Şarapova, cap de serie numărul 5. Rusoaica a fost eliminată în optimi de Angelique Kerber (Germania, nr. 9), scorul fiind 7-6, 4-6, 6-4. Învingătoarea din partida Halep - Lisicki o va întâlni în semifinale pe cine va câştiga meciul Angelique Kerber - Eugenie Bouchard (Canada, nr. 13).