03:17 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sfertul de la Euro 2016 dintre Germania şi Italia, decis la penalty-uri

03 Jul, 2016 01:25 1419 Marime text
Echipa naţională de fotbal a Germaniei s-a calificat în semifinale la Campionatul European din Franţa, după ce a învins Italia în sferturi. Învingătoarea s-a decis la loviturile de departajare, după ce la finele timpului regulamentar de joc şi după prelungiri, scorul se menţinuse egal, 1-1. Pentru Germania a deschis scorul Ozil (65), iar Italia a punctat prin Bonucci (78 - din penalty).

La 11 m, germanii au marcat prin Kroos, Draxler, Hummels, Kimmich, Boateng şi Hector (care a transformat penalty-ul decisiv), iar Muller, Ozil şi Schweinsteiger au ratat. Marcatorii Italiei au fost Insigne, Barzagli, Giaccherini, Parolo şi De Sciglio, în vreme ce Zaza, Pelle, Bonnuci şi Darmian nu l-au putut învinge pe Manuel Neuer.

În semifinale, Germania va întâlni joi, 7 iulie, de la ora 22.00, învingătoarea din sfertul Franţa - Islanda, care se joacă astăzi, la Saint-Denis, de la ora 22.00, în direct la ProTV şi DolceSport 1. Cealaltă semifinală este Ţara Galilor - Portugalia.

Sursa foto: uefa.com