15:09 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

S-a încheiat Campionatul Judeţean de Yachting. Iată cine sunt câştigătorii (document)

02 Jul, 2012 00:08 2415 Marime text
cjy-2012-foto-aura-lavru51.jpgAnul acesta Campionatul Judetean de Yachting, organizat de Asociaţia Judeţeană de Yachting (AJY) Constanţa a avut loc în perioada 28.06 - 01.07.2012 pe Lacul Siutghiol, în staţiunea Mamaia.

La start s-au înscris competitori din cinci cluburi şi asociaţii sportive: Ştiinţa Constanţa, Electrica Constanţa, Clubul Nautic Român, Yacht Club Eforie şi Yacht Club Regal Român. Competiţia, de frumoasă tradiţie a fost organizată la clasele olimpice şi neolimpice: Optimist ( categoriile General, Băieţi, Fete, Începători, Băieţi Juniori, Fete Juniori) Cadet, Laser 4,7, Laser Radial (General şi Juniori), OK şi FINN. Prin extragere din clasamentul de la Optimist General s-a stabilit un podium şi s-au acordat premii şi pentru Regata Cupa Mamaia (Memorialul Nicolae Calcan, Mihai Olteanu şi Alexandru Ion). Primele trei zile au fost rezervate întrecerilor, veliştii demonstrând că au toate calităţile necesare unor mici lupi-de-mare: curaj, sportivitate şi anduranţă.

Duminică, în ultima zi a campionatului, a fost finalizat clasamentul pentru podium şi au fost acordate diplomele de recunoaştere pentru rezultatele obţinute în concurs, la toate clasele şi categoriile competiţionale.

După calcule, corecţii, reveniri şi iar calcule, rezultatele finale sunt urmatoarele:

Sursa: magazin-nautic.ro