03:53 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

România a învins Canada cu 17-15 la Cupa Mondială de rugby

06 Oct, 2015 21:53 1210 Marime text
Reprezentativa de rugby a României a învins, astăzi, la Leicester, selecţionata Canadei, cu scorul de 17-15 (0-8), în cel de-al treilea meci al "Stejarilor" în grupa D de la Cupa Mondială din Anglia.
Pentru România au marcat Mihai Macovei (două eseuri) şi Florin Vlaicu (două transformări, o lovitură de penalitate). Pentru Canada au înscris Gordon McRorie (o lovitură de pedeapsă), DTH Van Der Merwe (un eseu), Jeff Hassler (un eseu) şi Nathan Hirayama (transformare). Pentru că au pierdut la doar două puncte diferenţă, canadienii vor primi punctul bonus defensiv.
Selecţionerul României, galezul Lynn Howells, a trimis în teren următorul XV: 1. Mihăiţă Lazăr, 2. Otar Turaşvili, 3. Paulică Ion, 4. Valentin Popârlan, 5. Johannes Van Heerden, 6. Valentin Ursache, 7. Viorel Lucaci, 8. Mihai Macovei (căpitan), 9. Florin Surugiu, 10. Michael Wiringi, 11. Ionuţ Botezatu, 12. Florin Vlaicu, 13. Paula Kinikinilau, 14. Mădălin Lemnaru, 15. Cătălin Fercu.
Au mai jucat: 21. Valentin Calafeteanu, 17. Andrei Ursache, 23. Csaba Gal, 16. Andrei Rădoi, 18. Alexandru Ţăruş, 19. Daniel Carpo.
Selecţionerul Canadei, Kieran Crowley, a trimis în teren următorii jucători: 1. Hubert Buydens, 2. Ray Barkwill, 3. Doug Wooldridge, 4. Brett Beukeboom, 5. Jamie Cudmore (căpitan), 6. Jebb Sinclair, 7. John Moonlight, 8. Aaron Carpenter, 9. Gordon McRorie, 10. Nathan Hirayama, 11. DTH Van Der Merwe, 12. Nick Blevins, 13. Ciaran Hearn, 14. Jeff Hassler, 15. Harry Jones.
Au mai jucat: 17. Djustice Sears-Duru, 21. Phil Mack, 22. Conor Trainor, 20. Nanyak Dala, 18. Jake Ilnicki, 23. James Pritchard.
În minutul 20, Cătălin Fercu a primit cartonaşul galben, iar în minutul 72, Jebb Sinclair a fost sancţionat tot cu cartonaş galben.
Meciul a fost condus la centru de englezul Wayne Barnes, iar arbitri asistenţi au fost neo-zeelandezul Glen Jackson şi româno-italianul Marius Mitrea. În ultimul meci, România va întâlni Italia, duminică, de la ora 16.30, la Exeter.

sursa foto: Facebook