19:48 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Podiumuri pentru atleții constănțeni la Naționale

29 Jun, 2013 00:05 1348 Marime text
Reprezentanții Constanței la etapa a doua a Campionatului Național de atletism rezervat categoriilor seniori, tineret și juniori I, de la București, au urcat de cinci ori pe podium în prima zi de concurs. Trei dintre ei, toți de la CS Farul, și-au câștigat probele: Cristina Bujin la triplusalt (13,68 m), Cornel Bănănău la 110 m garduri (14,42 s) și Andreea Ogrăzeanu la 100 m (11,37 s). Nadia Ilaș (Farul) a fost a doua la 100 m garduri (14,29 s), iar tânărul Cristi Boboc (LPS „Nicolae Rotaru”) a avut o evoluție foarte bună într-o companie selectă, terminând pe locul trei la triplusalt, cu 15,74 m. Boboc este cu 12 ani mai tânăr decât cîștigătorul probei, titratul Marian Oprea, și cu trei ani mai mic decât ocupantul locului secund. În aceeași probă, și-au încercat forțele cu sportivi mai mari, cu gândul la rezultate cât mai bune, și alți juni constănțeni: Marius Albu (LPS, locul 8 - 14,56 m), Valentin Ștefan Scanghel (Farul, doar 15 ani, locul 9 - 14,46 m) și David Spiridon (Farul, locul 10 -  14,45 m). În proba feminină de triplusalt, Andreea Lefcenco (Farul) a ocupat locul șase, cu 11,24 m, iar la 100 m o altă faristă, Maria Mazilu, s-a clasat pe patru, cu 12,35 s.