21:18 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Patricia Ţig s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Seul

19 Sep, 2016 17:56 1382 Marime text
Jucătoarea de tenis, Patricia Ţig, (locul 135 în clasamentul mondial) a câştigat, azi, meciul cu sportiva neozeelandeză, Marina Erakovic (poziţia 120 WTA). Scorul: 2-6, 7-5, 6-4. Țig s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Seul (Coreea de Sud), disputat pe suprafaţă dură, anunță ZF.

Meciul a durat două ore şi 15 minute şi a fost extrem de echilibrat. Nu mai puţin de 16 break-uri au fost înregistrate, câte opt de fiecare jucătoare. Patricia Ţig a câştigat deşi şi-a adjudecat mai puţine puncte decât Erakovic şi a comis 12 duble greşeli. Neozeelandeza s-a aflat mereu la conducerea partidei, dar a cedat de fiecare dată pe final de set. În decisiv, Erakovic a condus cu 4-1, dar românca a revenit cu cinci game-uri consecutive.

În optimile de finală ale turneului de categorie International, Patricia Ţig va juca împotriva învingătoarei din partida Kirsten Flipkens (Belgia, 58 WTA) - Kristyna Pliskova (Cehia, 97 WTA), mai scrie sursa citată.