10:22 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Olanda - Costa Rica în sferturi Ce meciuri se joacă astăzi la Campionatul Mondial din Brazilia

30 Jun, 2014 10:01 2668 Marime text
campionatul mondial brazilia 2014, olanda vicecampioana mondiala, costa rica, sferturi campionatul mondoial 2014Vicecampioana mondială Olanda s-a calificat greu în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal din Brazilia, trecând cu 2-1 în optimi de reprezentativa Mexicului. Condusă din minutul 48, în urma golului lui Dos Santos, Portocala Mecanică a egalat in extremis, în minutul 88, prin Sneijder, şi a câştigat  graţie reuşitei din penalty a lui lui Huntelaar din minutul 90+4! În sferturi, Olanda va întâlni sâmbătă, 5 iulie, de la ora 23.00, Costa Rica, echipă care a eliminat Grecia la penalty-uri, scor 5-3, după 1-1 la finele timpului regulamentar de joc. Costa Rica a punctat prin Ruiz, în minutul 52, iar Papastathopoulos a trimis meciul în prelungiri, după golul din minutul 90+1. Astăzi, se dispută alte două partide din optimi, ambele fiind transmise în direct de TVR1: de la ora 19.00 - Franţa - Nigeria, iar de la ora 23.00 Germania - Algeria.

Sursa foto: fifa.com