17:21 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Naționala masculină de polo pe apă a României, calificată în sferturile turneului preolimpic de la Trieste

07 Apr, 2016 23:28 1685 Marime text

Echipa națională masculină de polo pe apă a României s-a calificat astăzi în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Trieste, Italia.

Succesul a venit după ce meciul cu echipa națională din Rusia s-a terminat la egalitate, cu scorul de 8-8 (1-3, 3-1, 3-3, 1-1), în ultimul lor meci din Grupa A.

Pentru a putea spera la Jocurile Olimpice de la Rio jucătorii români nu trebuiau sa piardă acest meci, și au reușit, chiar dacă au fost la limită.

Dar, pentru că mâine naționala României va juca împotriva câștigătoarei din Grupa B, șansele sunt mici ca tricolorii să se califice la Olimpiada din luna august.

Golurile echipei naționale a României au fost marcate de: Dimitri Goanță 3 goluri, Tiberiu Negrean 2, Cosmin Radu 1, Mihnea Gheorghe 1, Daniel Teohari 1.

Rusia a înscris prin: Halturin 3, Harkov 2, Ghiniatov 1, Odințov 1, Merkulov 1.