12:20 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Monica Niculescu, învinsă din nou de Serena Williams

29 Mar, 2015 08:08 1400 Marime text
Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă de americanca Serena Williams, liderul mondial, cu 6-3, 6-1, ieri, într-un meci din runda a doua a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, informează Agerpres.

Williams (33 ani) a obținut victoria după o oră și 21 de minute, însă jocul a fost mai strâns decât o arată scorul. Niculescu (27 ani), locul 70 în lume, și-a creat șapte oportunități de break, dar nu a transformat decât una. Monica a fost condusă cu 3-1, a egalat la trei, iar apoi a irosit trei șanse de break în finalul primului set, la scorul de 5-3 pentru Serena. În setul secund, Serena a dominat jocul, a condus cu 2-1, s-a desprins la 5-1, Niculescu a ratat două mingi de break, iar Williams a închis meciul.

Cele două s-au mai înfruntat și la turneul precedent, Indian Wells, tot în turul secund, când Serena s-a impus cu 7-5, 7-5.

Românca va fi recompensată cu 17.100 dolari și cu 35 de puncte WTA.

Sursa: Agerpres