01:43 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

JO 2016 Echipa României de handbal a fost învinsă de echipa Angolei

07 Aug, 2016 10:44 1850 Marime text
Naționala feminină de handbal a României  a fost învinsă   de Angola cu scorul de 23-19 (11-9), sâmbătă, în primul său meci din Grupa A, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.
Singura care s-a ridicat la valoarea obișnuită fiind portarul Paula Ungureanu, care a avut 15 intervenții (39%). România se îndepărtează considerabil de medalii după acest eșec în fața celei mai slabe echipe din grupă.

Angola a început bine meciul și a condus cu 3-0, România marcând primul său gol abia în minutul 10 (1-3). România a reușit să egaleze, 4-4 (14), dar nu a reușit să preia conducerea, echipa africană fiind cea care a condus ostilitățile și s-a desprins din nou, la 9-6 (21). La pauză, Angola conducea cu 11-9.

Sursa foto: gsp.ro