21:02 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Irina Begu, înfrângere dureroasă, la propriu, în semifinale la Rio Open

21 Feb, 2015 20:29 996 Marime text
Irina Begu a suferit o înfrângere dureroasă, la propriu, în semifinalele turneului WTA de la Rio, Brazilia, informează ziare.com.

Ea a cedat disputa cu Anna Karolina Schmiedlova în trei seturi, scor 3-6, 6-4, 2-6.

Pe o căldură infernală, Irina a acuzat probleme medicale încă de la început, însă a rezistat pe teren până la finalul primului set, după care a solicitat o pauză de vestiar.

În debutul setului secund a mai mers de două ori la cabine, ea având dureri mari în zonă spatelui. Chiar și așa, a reușit să câștige setul secund, iar înainte de decisiv organizatorii le-au acordat jucătoarelor o pauză de 10 minute din cauza caniculei, relatează ziare.com.

Că și cum aceste probleme nu erau suficiențe, în debutul primului set, într-un moment de echilibru, Irina s-a confruntat cu o hemoragie nazală, având încă o data nevoie de asistentă medicală.

A fost momentul în care româncă a cedat, iar Schmiedlova a zburdat spre finală.

Pentru parcursul de la Rio Open, Irina Begu va primi 110 puncte în clasamentul WTA și 11.300 de dolari.

Sursa: ziare.com
Sursa foto: evz.ro