01:36 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Halep și Tecău, eliminați de la Roland Garros

28 May, 2016 01:03 1652 Marime text
Perechea Simona Halep/Horia Tecău a fost învinsă, scor 5-7, 6-7, în runda inaugurală a turneului Mare Şlem de la Roland Garros, în proba de dublu mixt, de echipa Yung Jan Chan/Max Mirnyi, favoriţi numărul 7 pe lista capilor de serie.

În primul set, Halep şi Tecău s-au desprins la 2-0, însă perechea Chan/Mirnyi a revenit imediat şi a egalat la 2. La scorul de 5-5, adversarii cuplului român a reuşit să câştige împotriva serviciului, iar apoi, au închis setul în favoarea lor, cu 7-5.

În manşa secundă, fiecare echipă a reuşit câte două break-uri, iar setul s-a decis în prelungiri, unde Chan/Mirnyi au tratat mult mai bine momentele importante şi s-au impus cu 7-3. S-a terminat 7-5, 7-6, pentru perechea Yung Jan Chan/Max Mirnyi, care va juca, în turul doi al turneului de la Roland Garros, împotriva cuplului Jelena Jankovic/Nenad Zimonjic.