17:45 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Germania - Brazilia, prima semifinală a Campionatului Mondial de Fotbal

05 Jul, 2014 07:22 3562 Marime text
campionatul mondial de fotbal brazilia 2014, germania - brazilia semifinala 2014, david luiz gol brazilia - columbia 2-1, james rodriguez campionatul mondial 2014, argentina - belgia sfert brazilia 2014S-a stabilit prima semifinală a Campionatului Mondial Mondial de fotbal din Brazilia. Pe 8 iulie, la Belo Horizonte, se vor întâlni Germania şi Brazilia, într-un meci aşteptat cu mare interes. În sferturi, Germania a eliminat Franţa, iar Brazilia - selecţionata Columbiei. Pe Estadio do Maracana din Rio de Janeiro, Germania s-a impus cu 1-0, printr-un gol al lui Hummels, în minutul 13. Naţionala Franţei a avut de mai multe ori şansa egalării, însă portarul Neuer a fost la post în faţa lui Benzema sau Valbuena. Iar,  la ultima fază a meciului, a fost ocrotit şi de şansă, când Benzema a tras în transversală din careu. În cealaltă partidă, la Fortaleza, Brazilia şi Columbia au dat naştere unei partide spectaculoase, cu ritm deosebit şi multe ocazii. Gazdele Mondialului s-au impus cu 2-1, prin golurile a doi fundaşi, Thiago Silva, în minutul 7 şi David Luiz, în minutul 69, columbienii marcând prin vedeta lor, James Rodriguez, în minutul 80, din penalty. Rodriguez încheie competiţia cu şase goluri, punctând în toate cele cinci meciuri disputate. Reuşita lui David Luiz candidează pentru un premiu de frumuseţe, stoperul brazilian executând senzaţional o lovitură liberă de la 30 de metri. Selecţionata Carioca a plătit însă un preţ scump pentru calificarea în penultimul act, unde nu vor putea evolua căpitanul Thiago Silva, suspendat, dar se pare că nici Neymar, care a ajuns la spital după ce a fost lovit puternic la spate şi a părăsit terenul pe targă. Cea de-a doua semifinală se stabileşte diseară, în urma partidelor Argentina - Belgia (care se joacă de la ora 19.00) şi Olanda - Costa Rica (de la ora 23.00), ambele dispute fiind transmise în direct de TVR1.

Sursa foto: fifa.com