23:30 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Evoluţii remarcate pentru gimnastele constănţene la Naţionale

19 Nov, 2012 20:55 2920 Marime text

gimnastica1.jpgGimnastele constănţene de la Clubul Sportiv Şcolar nr. 1 şi Clubul Sportiv Farul au avut evoluţii deosebite la Campionatul Naţional de maestre de la Oneşti. Deşi sunt mai mici ca vârstă decât cele cu care s-au confruntat, constănţencele au concurat cu mult curaj, cot la cot cu sportive de la lotul naţional, iar la echipe practic s-au confruntat în lupta pentru medalii cu selecţionate. Echipa CSS1, formată din Iulia şi Mălina Milea, Maria Holbură, Laura Tofan şi Ioana Coman, a fost a patra, la mică distanţă de locul trei. În finala de la paralele, Iulia a fost a şasea, iar la individual compus Maria a ocupat poziţia a 11-a, imediat după sportivele de la lotul naţional. De la CS Farul, Teea Milea s-a calificat în finala de la sol, unde s-a clasat pe poziţia a opta, iar la individual compus i-a revenit locul 16. Sportivele prezente la Oneşti sunt pregătite de Mirele Szemerjai, Sorin Bechir şi coregraful Dana Sofronie (CSS1), respectiv Clemenţa Garabet, Dana şi Remus Nicolai şi Ciprian Creţu (Farul).

Sursa foto: Facebook