16:04 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2016 Anglia - Rusia 1-1

12 Jun, 2016 01:07 2289 Marime text
Meciul Anglia - Rusia, care a avut loc în această seară, pe Stade Velodrome din Marsilia, s-a disputat într-un context tensionat, după confruntările violente la care au participat câteva sute de suporteri ai celor două selecționate, în Portul Vechi din Marsilia, în cursul după-amiezii. Ciocnirile s-au soldat cu mai mult de zece răniți, între care unul foarte grav. Poliția a reținut șase persoane.

Într-un final, selecționatele Angliei și Rusiei au terminat la egalitate 1-1 (0-0), într-o partidă din cadrul Grupei B a Campionatului European de fotbal - EURO 2016. Anglia a deschis scorul în minutul 73, în urma unei lovituri libere transformate de Eric Dier, Rusia reușind să egaleze în ultimele secunde ale jocului, prin Denis Glușakov (min.90+2).

Englezii, favoriții Grupei B, au ratat prima mare ocazie în minutul 7, când Adam Lallana a șutat din interiorul careului, însă mingea a fost respinsă în corner de portarul Akinfeev. Elevii lui Roy Hodgson au ținut sub o presiune constantă apărarea rusă în primul sfert de oră, iar Chris Smalling i-a dat la rândul său emoții goalkeeper-ul advers, cu o puternică lovitură de cap, potrivit Agerpres.

Rusia a ripostat prin fundașul Serghei Ignașevici, care a expediat balonul cu capul către poarta englezilor, în urma unei lovituri libere, însă Joe Hart a reținut în doi timpi (min.16). Cu veteranul Wayne Rooney în rolul de coordonator, selecționata Three Lions s-a menținut în ofensivă, în timp ce Rusia a încercat să riposteze pe contre.

Adam Lallana, cel mai periculos jucător al Angliei în prima parte a întâlnirii, a fost din nou aproape de gol în minutul 21, când a pătruns în viteză în careul rușilor, dar balonul șutat de el a trecut la mică distanță de bara laterală a porții.

Rooney, golgheterul all-time al naționalei Angliei, cu 53 de reușite, i-a testat la rândul său reflexele lui Akinfeev, în minutul 34, cu un șut de la marginea careului.

Rușii au încercat să echilibreze jocul în finalul reprizei secunde, însă puținele lor tentative ofensive au fost anihilate fără probleme de englezi, care au ripostat la rândul lor, prin Harry Kane și Dele Alli, dar tabela a rămas nemodificată până la pauză.

În partea secundă a meciului, jocul a fost mult mai deschis, ambele echipei forțând deschiderea scorului. Repriza a doua a început cu Rusia în ofensivă, iar Koroin le dă emoții apărătorilor englezi printr-o pătrundere pe flancul drept (min.47) .

Anglia revine în atac și beneficiază de o bună ocazie de a deschide scorul, la lovitura liberă obținută de Sterling (min.53), însă și rușii s-au aflat aproape de gol în minutul 63, când șutul plasat al lui Fedor Smolov a trecut la numai câțiva centimetri de bara stângă a porții lui Joe Hart.

După o mare ocazie ratată de Wayne Rooney, al cărui șut puternic de la 16 m a fost respins în extremis de Akinfeev, Anglia reușește deschiderea scorului în urma unei lovituri libere din afara careului, executată perfect de Eric Dier (min.73).

Când soarta meciului părea tranșată, Rusia a reușit să restabilească egalitatea, la ultima sa acțiune ofensivă, prin Denis Glușakov, care a introdus în plasă balonul trimis cu capul spre poartă Vasili Berezuțki (min.90+2),

În cealaltă partidă din Grupa B, disputată sâmbătă, Țara Galilor a învins Slovacia cu 2-1. Miercuri, 15 iunie, Rusia va înfrunta Slovacia, urmând ca joi, 16 iunie, Anglia să întâlnească Țara Galilor.

Anglia — Rusia 1-1 (0-0)
Au marcat: Eric Dier (73), respectiv Denis Glușakov (90+2).
Marsilia, Stade Velodrome
EURO 2016 — Grupa B

Au evoluat echipele:

Anglia: 1. Joe Hart — 2. Kyle Walker, 6. Chris Smalling, 5. Gary Cahill, 3. Danny Rose — 10 Wayne Rooney (căpitan; 18. Jack Wilshere, min.78), 17. Eric Dier, 20. Dele Alli — 8. Adam Lallana, 9. Harry Kane, 7. Raheem Sterling (4. James Milner, min.86). Selecționer Roy Hodgson.
Rezerve neutilizate: 13. Fraser Foster, 23. Tom Hearton — 11. Jamie Vardy, 12. Nathaniel Clyne, 14. Jordan Henderson, 15. Daniel Sturridge, 16. John Stones, 19. Ross Barkle, 21. Ryan Bertrand, 22. Marcus Rashford, 23.

Rusia: 1. Igor Akinfeev — 3. Igor Smolnikov, 4. Serghei Ignașevici, 13. Vasili Berezuțki (căpitan), 21. Gheorghi Șenikov — 5. Roman Neustadter (8. Denis Glușakov, min.80), 13. Aleksandr Golovin — 10. Fedor Smolov (11. Pavel Mamaev, min.84), 17. Oleg Șatov, 9. Aleksandr Kokorin (15. Roman Șirokov, min.77), 22. Artem Dziuba. Selecționer: Leonid Sluțki.
Rezerve neutilizate: 12. Iuri Lodighin, 16. Guilherme — 2. Roman Șișkin. 6.Aleksei Berezuțki, 7. Artur Iusupov, 15. Roman Șirokov, 18. Oleg Ivanov, 19. Aleksandr Samedov, 20. Dmitri Torbinski, 23. Dmitri Kombarov.

Arbitru: Nicola Rizzoli; arbitri asistenți: Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini; arbitri asistenți adiționali: Daniele Orsato, Antonio Damato (toți din Italia); arbitru de rezervă: Tasos Sidiropoulos (Grecia).
Delegat UEFA: Roland Ospelt (Liechtenstein).
Cartonașe galbene: Gary Cahil (62), Gheorghi Șenikov (72).