02:03 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Titlul se joacă încă CVM Tomis a pierdut în fața CSVM Zalău

28 Apr, 2015 21:33 1521 Marime text

ACS Volei Municipal Zalău și CVM Tomis Constanța sunt la egalitate, 2-2, înaintea meciului decisiv al finalei Diviziei A1 la volei masculin, după ce formația zălăuană s-a impus pe teren propriu cu scorul de 3-2 (22-25, 17-25, 25-20, 32-30, 16-14), marți seara, în penultimul joc al campionatului.

Tomis, campioana en titre, a ratat două mingi de titlu în setul al patrulea și va juca pe teren propriu partida decisivă, cu trofeul pe masă, în data de 4 mai.

După victorii cu 3-1 în primele două meciuri de pe Litoral, Tomis a fost învinsă luni la Zalău cu scorul de 3-0, iar marți cu 3-2, la capătul unui meci de un mare dramatism.

Constănțenii au câștigat primele două seturi și se părea că își vor adjudeca titlul, însă formația zălăuană a revenit, a redus din diferență câștigând setul al treilea (25-20), iar în setul patru a condus cu 24-22, Tomis a reușit trei puncte la rând (24-25), irosind prima minge de campionat, Zalăul a avut apoi alte patru mingi de set, Tomis a mai ratat o șansă de a redeveni campioană (29-30), iar apoi sălăjenii au închis setul, cu 32-30.

În decisiv, situația a fost din nou echilibrată, oaspeții au condus cu 11-10, 12-11 și 13-12, dar gazdele au ținut mereu aproape, au egalat (13-13), reușind să transforme a doua minge de meci, 16-14.

Lupta pentru titlu este un duel între tată și fiu, antrenorii celor două echipe, fiul Martin Stoev pregătind formația de malul Mării, iar tatăl Stoian Stoev conducând formația sălăjeană.

Tomis vrea să își ia revanșa după ce a pierdut finala Cupei României, fără drept de apel (0-3), pe 9 aprilie, la Cheile Grădiștei.

CVM Tomis vizează al șaselea său titlu național (după cele din 2007, 2008, 2009, 2013 și 2014), în timp ce formația din Zalău are deja șase (1998, 1999, 2000, 2010, 2011, 2012).

În finala de anul trecut Tomis s-a impus cu 3-0 la general în finala cu ACS VM Zalău.

În acest campionat, constănțenii au câștigat ambele partide directe, 3-0 la Zalău și 3-1 pe Litoral.

Sursa: Agerpres