15:49 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

BTA Simona Halep, în topul sportivilor din Balcani

23 Jan, 2015 00:04 1677 Marime text
Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, s-a clasat pe locul al treilea în clasamentul celor mai buni sportivi din Balcani în anul 2014, anchetă realizată de agenţia bulgară BTA.

Novak Djokovic, liderul mondial, şi-a adjudecat pentru a patra oară trofeul de cel mai bun sportiv al Balcanilor, campionul de la Wimbledon ocupând primul loc al clasamentului, cu 91 de puncte.

La cea de-a 42-a ediţie a anchetei, Djokovic a fost urmat la mare distanţă de croatul Marin Cilic, campion la US Open, cu 51 de puncte, în timp ce Halep, finalistă la Turneul Campioanelor, a fost a treia, cu 50 de puncte, la un singur punct de locul secund.

Simona Halep este singura româncă din ”Top 10”, dar în ancheta la care au participat zece agenţii din regiune, printre care și Agerpres, au primit puncte nu mai puţin de 39 de sportivi.

Simona Halep, care a fost şi numărul doi mondial la un moment dat în 2014, a câştigat anul trecut turneele de la Doha şi Bucureşti, jucând finale la Madrid, Roland Garros şi la Turneul Campioanelor de la Singapore.