19:17 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La CE de tineret Bianca Răzor, medalie de aur în proba de 400 metri

11 Jul, 2015 22:10 1568 Marime text

Atleta Bianca Răzor a cucerit, astăzi, medalia de aur în proba de 400 de metri, la Campionatele Europene de la Tallinn. Ea a încheiat cursa de 400 de metri cu timpul de 51,31 secunde, după ce în calificări alergase exact cu acelaşi timp, 51,31 secunde, record personal care i-a adus şi calificarea la JO din 2016. Pe podium au mai urcat sportivele Ekaterina Renzina (Rusia, 51,51) şi Patricia Wyciszkiewikz (Polonia, 51,63).
Medalia cucerită de Bianca Răzor este a treia pentru delegaţia României la Tallinn, după cele cucerite de Alin Firfirică (aur la aruncarea discului) şi Andreea Elena Panţuroiu (argint la triplusalt). Tot astăzi, Elena Panaet s-a clasat pe locul 15, ultimul, în proba de 3.000 de metri obstacole (10:41.86 minute).

sursa foto: digisport.ro