07:43 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campionatul European Aur pentru Andreea Munteanu la bârnă

19 Apr, 2015 17:49 1353 Marime text
România a obținut aur la campionatul european de gimnatică, care se defășoară în FranțaAndreea Munteanu a reușit să cucerească aurul la proba la bârnă. Ea a fost notată cu 14,366, cu care a obţinut medalia de aur.

Podiumul a fost completat de alte două sportive, din Marea Britanie - Rebecca Downie - 14,300, medalie de argint și Franța - Claire Martin - 14,200, medalie de bronz. Munteanu va mai concura duminică şi în finală la sol, în timp ce la masculin, România va fi reprezentată de Marius Berbecar şi Andrei Muntean, în finala de la paralele.

La finalul competiţiei, preşedintele Uniunii Europene de Gimnastică, Georges Guelzec, va înmâna drapelul forului european următoarei gazde a a CE, Bucureşti (2017).