00:53 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

7 mai, sărbătoarea fotbalului românesc 29 de ani de când Steaua a câştigat Cupa Campionilor Europeni (video)

07 May, 2015 10:28 2505 Marime text

Astăzi se împlinesc 29 de ani de când Steaua a câştigat Cupa Campionilor Europeni, la Sevilla, după o finală cu FC Barcelona, decisă la penalty-uri.

Duckadam a apărat atunci toate cele patru lovituri de la 11 metri executate de catalani.

7 mai este o dată magică pentru fanii fotbalului românesc şi pentru suporterii Stelei, în mod special. Pe 7 mai 1986 se întâmpla „minunea de la Sevilla", unde Steaua Bucureşti învingea la 11 metri pe FC Barcelona şi câştiga Cupa Campionilor Europeni, relatează România TV.

Un meci memorabil, care a culminat cu performanţa unică a portarului Helmuth Duckadam, care a apărat toate cele patru penalty-uri ale catalanilor. Cei care au marcat pentru Steaua au fost Marius Lăcătuş şi Gabi Balint. Steaua a devenit prima echipă din Estul Europei, şi singura dintr-o ţară comunistă, care a câştigat trofeul continental suprem.

Echipa de start a Stelei: Duckadam – Iovan (căpitanul echipei), Bumbescu, Belodedici, Bărbulescu – Bălan, Bölöni, Majearu, Lăcătuş – Balint, Piţurcă.

Sursa: România TV
Sursa video: România TV