23:30 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Oină Frontiera Tomis Constanța a câștigat Cupa României, întrecere disputată la Cumpăna (GALERIE FOTO)

16 Jul, 2022 16:17 1559 Marime text
  • Podiumul întrecerii a fost completat de CS Biruința Gherăești și CS Izvorul Chiuiești.

Cupa României pentru seniori la oină s-a desfășurat, timp de două zile, la Cumpăna, în județul Constanța, și i-a revenit formației Frontiera Tomis Constanța.

În finala mare, câștigătoarea întrecerii a dispus de CS Biruința Gherăești, cu 23-7.

Pe locul trei s-a clasat CS Izvorul Chiuiești, care a învins în finala mică CSM Oltenița, scor 17-13.

În semifinale, s-au înregistrat rezultatele: Frontiera Tomis Constanța - CS Izvorul Chiuiești 15-6 și CS Biruința Gherăești - CSM Oltenița 26-18.

Disputate astăzi, semifinalele și finalele au fost găzduite de stadionul din Complexul Sportiv Centenar 2018 Cumpăma.

Competiția a fost organizată de Federația Română de Oină, în colaborare cu ACS Frontiera Tomis Constanţa, Primăria Cumpăna și CS Victoria Cumpăna.

Parteneri: Ministerul Sportului, Comitetul Olimpic și Sportiv Român, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța.

La festivitatea de premiere au participat Mariana Gâju, primarul comunei Cumpăna, Nicolae Dobre, președintele Federației Române de Oină, Florina Cristache, directorul executiv al DJST Constanța, Gabriel Georgescu, inspector de educație fizică și sport la ISJ Constanța. și Ion Răuță, directorul CS Victoria Cumpăna.

Sursa foto: Facebook (Federația Română de Oină)

La Cumpăna se derulează, timp de două zile, Cupa României pentru seniori. Frontiera Tomis Constanța, în semifinale (GALERIE FOTO)