01:23 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Noi prezențe pe podium pentru atleții de pe litoral la competiția din București (GALERIE FOTO + DOCUMENT)

31 Jan, 2023 10:21 1843 Marime text

Timpul cu care atletul Marian Valentin Tănase, de la CSM Constanța, a câștigat finala probei de 60 m (U-23, seniori), la prima etapă a Campionatelor Naționale indoor ale cadeților (U-18) și juniorilor 3 (U-16), dar și Cupa RMA, competiție rezervată seniorilor, tineretului (U-23), juniorilor 1, 2, 3 (U-20, U-18, U-16), plus Masters, reprezintă nou record personal.

Sportivul s-a impus în proba desfășurată la București, în prima zi de întreceri, cu 6,77 s. În a doua zi, Marian Valentin Tănase a participat la 200 m (U-23, seniori), clasându-se pe locul doi, cu 22,35 s.

De asemenea, Dragoș Silvestru (CS Farul – CSM Constanța) s-a clasat pe primul loc la seniori la 60 m garduri, cu 8,07 s. În aceeași probă, Alexandru Toader a ocupat locul întâi la tineret, cu 8,21 m (nou record personal).

Ioana Manoliu (CS Farul – CSM Constanța) a urcat și ea pe podium, pe locul secund, la lungime (U-23, seniori), cu 5,88 m, în timp ce Ioana Colibășanu (CS Farul – CSM Constanța) a fost a patra, cu 5,66 m.

Și David Ciolpan (CS Farul – CSM Constanța) s-a situat pe locul doi la lungime (U-23, seniori), cu 7,51 m.

Evoluții bune au avut și Teodora Dragu (LPS „Nicolae Rotaru“ Constanța), Alexandru Staicu (CSS1 Constanța), Rafaela Zama (CSS1 Constanța), Mihai Postolache (CSS1 Constanța) sau Raul Botea (LPS „Nicolae Rotaru“).

La aceasta competiție au participat 733 de sportivi, dintre care 307 la feminin și 426 la masculin, de la 119 cluburi.

Imaginile au fost preluate de pe pagina de Facebook „CSM Constanța Atletism“.

În decurs de o săptămână, constănțeanca Ioana Emilia Colibășanu și-a îmbunătățit de două ori recordul personal (GALERIE FOTO + DOCUMENT)