05:28 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jucătorii de la echipele Under-16 şi Under-14 ale FC Viitorul, victorii în amicale contra unor adversari mai mari ca vârstă

15 Mar, 2021 00:00 4025 Marime text

• Formaţiile FC Viitorul au primit replica de la FC Farul Constanţa şi Kinder Constanţa.

Echipele Under-16 (jucători născuți după 1 ianuarie 2005) și Under-14 (jucători născuți după 1 ianuarie 2007) ale FC Viitorul au susținut noi meciuri de verificare, ambele formații au obținând victorii în fața unor adversare cu jucători mai mari ca vârstă.

Pe terenul 3 din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, FC Viitorul U-16 a întâlnit Kinder Constanța U-18, de care a dispus cu 4-0 (1-0). Au marcat Gabriel (23) şi Mihai (60, 73, 82). S-au jucat două reprize a câte 45 de minute. FC Viitorul U-16 (antrenor, Ionuț Mihu) a evoluat cu: Cimpoeșu (65 Micu) - Chihaia, Fătu (65 Leonte), Gabriel, Burlacu - Dulcea (75 Băsceanu), Chiper, Cocot (65 Popovici) - Păcuraru, Agafiței (65 Alexandru), Băsceanu (55 Mihai). ACS Kinder 2003 (antrenori, Ion Barbu şi Gică Mina; preparator fizic, Gheorghe Avram) a început meciul cu: Nache - Leţu, Drăgan, Ciofu, Puiu - Florea (cpt.), Rotar - Lenu, Vătămănuţă, Stan - Carp; au mai jucat: C. Mocanu şi Omer (portari), Budeanu, Stoica, Dumitru, Creţu, Oancea, Gannoune şi Valodi.

Cealaltă partidă, disputată pe durata a două reprize de câte 40 de minute, a fost FC Viitorul U-14 - FC Farul U-15 4-1 (4-1). Au marcat: Andreas Birbic (6), Dan Nechifor (20), Iustin Doicaru (24), Eric Somandru (34) / Nayati Jidovu (36 - din penalty). FC Viitorul U-14 (antrenor, Ștefan Sandu) a jucat cu: Cadar (41 Maer) - Căpitanu (50 Gheorghe), Cornei, Dumitra (88 Somandru), Popa (41 Dragomir) - Nechifor (41 Sima), Marchidan (50 Butișteanu), Birbic (41 Ayan) - Doicaru (50 Avramescu), Somandru (66 Doicaru), Manea (41 Cernescu).

Sursa foto: Academia Hagi

Citeşte şi:

Zece fotbalişti de la FC Viitorul, convocaţi la un stagiu pentru formarea Naţionalei Under-15

Vlad Sandu a marcat trei goluri în victoria FC Viitorul cu FCSB

„Este un vis împlinit”
Portarul Răzvan Nache, de la ACS Kinder Constanţa, convocat la o selecţie a Naţionalei