11:33 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campionatul Mondial din Qatar Maroc a eliminat Spania, Elveția - spulberată în optimi. S-au stabilit toate sferturile de finală

07 Dec, 2022 09:28 1484 Marime text

Imaginea a fost preluată de pe pagina de Facebook „FIFA World Cup“.
Tabloul sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar a fost completat cu ultimele două echipe care au trecut de optimi, Maroc și Portugalia.

Astfel că, în sferturi, se vor juca partidele:

Sfert 1 - vineri, ora 17.00 - Croația - Brazilia
Sfert 2 - vineri, ora 21.00 - Țările de Jos - Argentina
Sfert 3 - sâmbătă, ora 17.00 - Maroc - Portugalia
Sfert 4 - sâmbătă, ora 21.00 - Anglia - Franța.

Semifinale:

Marți, 13 decembrie, ora 21.00 - câștigătoare sfert 1 - câștigătoare sfert 2
Miercuri, 14 decembrie, ora 21.00 - câștigătoare sfert 3 - câștigătoare sfert 4.

Finale:

Sâmbătă, 17 decembrie, ora 17.00 - finala mică
Duminică, 18 decembrie, ora 17.00 - finala mare.

În optimi, Maroc a produs surpriza și a eliminat Spania, la loviturile de departajare. După 90 de minute și prelungiri, scorul a fost 0-0, iar la penalty-uri selecționata din Africa de Nord a avut câștig de cauză cu 3-0. Pentru Maroc au marcat de la punctul cu var Sabriri, Ziyech și Hakimi și a ratat Benoun, iar de la Spania au dat greș Sarabia, Soler și Busquets.

Portugalia a trecut în optimi de Elveția, pe care a spulberat-o cu 6-1. Au marcat G. Ramos (17, 50, 68), Pepe (33), Guerreiro (54), Leao (90+2) / Akanji (57). La Portugalia Cristiano Ronaldo a fost rezervă, fiind introdus în teren, la cererea publicului, abia în minutul 73, când scorul era 5-1.