02:08 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Campionatul Mondial de fotbal din Qatar Șase goluri marcate în Camerun - Serbia. Brazilia și Portugalia, calificate în optimi (GALERIE FOTO)

28 Nov, 2022 14:22 1970 Marime text
Imaginea a fost preluată de pe pagina de Facebook „FIFA World Cup“.

În primul meci al zilei de astăzi de la Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, s-au întâlnit Camerun și Serbia, în grupa G.

Confruntarea s-a încheiat la egalitate, 3-3, la capătul unei confruntări cu răsturnări de scor.

Camerun a condus cu 1-0, dar Serbia a încheiat repriza în avantaj, 2-1, după ce a marcat ambele goluri în prelungiri. Apoi, la scurt timp după începerea reprizei a doua, Serbia s-a desprins la 3-1, însă Naționala africană a revenit și a scos un punct.

Au înscris Eric Maxim Choupo-Moting (66), Vincent Aboubakar (63), Jean-Charles Castelletto (29), respectiv Aleksandar Mitrovic (53), Sergej Milinkovic – Savic (45+3) și Strahinja Pavlovic (45+1).

Astăzi, se mai joacă partidele:

ora 15:00: Coreea de Sud - Ghana, TVR 1, stadion Education City (grupa H)
ora 18:00: Brazilia - Elveția, TVR 1, stadion 974 (grupa G)
ora 21:00: Portugalia - Uruguay, TVR 1, stadion Lusail (grupa H).

UPDATE 1:

Ghana a învins Coreea de Sud cu 3-2 (2-0), în urma golurilor marcate de Salisu (24), Mohammed Kudus (34, 69), respectiv Cho (58, 61).

UPDATE 2:

Brazilia a obținut a doua victorie din competiție, 1-0 cu Elveția, succes care i-a adus calificarea în optimi înaintea ultimului mci din grupe. Unicul gol al partidei a fost reușit de Casemiro, în minutul 83.

UPDATE 3:

Portugalia a învins Uruguay cu 2-0 (B. Fernandes 54, 90+3 – din penalty)  și s-a calificat și ea în optimi.

Clasament grupa G: 1. Brazilia – 6p, 2. Elveția – 3p, 3. Camerun – 1p, 4. Serbia – 1p.

Clasament grupa H: 1. Portugalia – 6p, 2. Ghana – 3p, 3. Coreea de Sud – 1p, 4. Uruguay – 1p.