13:19 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța, eșec și în returul cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe din Cupa României, dar scorul a fost acum strâns (GALERIE FOTO)

04 Dec, 2022 13:14 1137 Marime text

Formația feminină de baschet CSM Constanța a cedat și în returul din faza 1 a Cupei României, contra deținătoarei trofeului și care este, în același timp, și campioana României, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

După 87-64 pentru echipa covăsneană, pe terenul ei, manșa secundă s-a disputat la Constanța, iar oaspetele s-au impus cu 66-61.

La pauză, a fost 37-28 pentru Sepsi SIC, iar pe sferturi ostilitățile în disputa Constanța – Sfântu Gheorghe s-au derulat astfel: 18-17, 10-20, 13-19, 20-10.

Pentru CSM Constanța au marcat Naomi Davenport – 21p, Lydia Rivers – 12p, Miljana Dzombeta – 8p, Teodora Manea – 6p, Alina Podar – 6p, Anisia Croitoru – 5p, Bianca Fota – 2p și Paloma Cucu – 1p.

Două sferturi în care CSM Constanța a condus ostilitățile și un joc cât mai ambițios ne-au ținut aproape de campioana României și deținătoarea Cupei României, Sepsi SIC Sf. Gheorghe, care se impune și în retur cu 66-61.

De la CSM Constanța, Naomi Davenport și Lydia Rivers au fost principalele marcatoare, cu 21 de puncte, respectiv 12 puncte, urmate de Miljana Dzombeta cu 8p și 7 pase decisive, se arată pe pagina de Facebook a CSM Constanța.

Pentru echipa de pe litoral urmează patru meciuri în acest final de an. Următoarele două vor fi în deplasare cu Olimpia Brașov și U Cluj, ca mai apoi să CSM Constanța să dispute două partide pe teren propriu, pe 23 decembrie, cu CSM Târgoviște, și pe 29 decembie, cu Rapid București.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)