02:51 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorii spectaculoase, cu 17 goluri FC Farul şi FC Viitorul, despărţite doar de golaveraj în Liga Elitelor (video)

22 Sep, 2015 00:00 3890 Marime text
Echipele FC Viitorul şi FC Farul au punctaj maxim după patru etape în campionatul Under-19 al Ligii Elitelor, întrecerea rezervată celor mai buni juniori din România.

În ultima rundă, FC Viitorul a dispus cu un scor-fluviu, 8-0 (Alexandru Cicâldău 21, 42, 65, 82, Florinel Coman 49, Andrei Ciobanu 54, Adrian Vâlcea 56, Andrei Tudor 75) pe teren propriu de CSS Botoşani, în vreme ce Farul a învins Chindia Târgovişte, tot în propriul fief, cu 4-1, „marinarii“ fiind conduşi însă cu 1-0 la pauză. Golurile constănţenilor (care sunt mai mici cu un an decât adversarii) le-au aparţinut lui Bogdan Anghel, Alberto Airinei, Adelin Cristea şi Mihai Zugravu.

„A fost un meci greu, din care v-aţi obţinut însă punctele. Aţi arătat forţă de joc în momentul în care aţi revenit de la 0-1 şi aţi marcat de patru ori în repriza a doua, împotriva unei echipe puternice. Cei care au intrat la pauză au făcut diferenţa. Aşa trebuie să jucaţi şi mai departe, indiferent că sunteţi folosiţi de la începutul meciului ori intraţi pe parcurs. Ne vedem de treabă în continuare“, a fost cuvintele antrenorului Farului, Ionel Melenco, adresate la final elevilor săi. În clasament, primele patru echipe au câştigat toate meciurile, fiind despărţite de golaveraj: 1. Dinamo Bucureşti - 12p (20-4), 2. FC Viitorul - 12p (16-2), 3. Ceahlăul Piatra Neamţ - 12p (16-3), 4. Farul - 12p (14-5).

În competiţia Under-17 a Ligii Elitelor, FC Viitorul şi Performer Constanţa au înregistrat victorii în runda a patra: FC Viitorul - CSMS Iaşi 5-1 (Romeo Bănică 5, 33, 39, Alexandru Sabangeanu 14, Stelian Hagi 73 / Sebastian Diaconu 62), ACS Performer - Sport Team Bucureşti 3-1. FC Farul în schimb, care, şi la această categorie de vârstă, foloseşte jucători mai mici cu un an, a pierdut cu 0-3 (0-2), la Constanţa, cu Petrolul Ploieşti. În ierarhie, FC Viitorul este a doua, cu zece puncte (cu două mai puţin decât liderul Ceahlăul), ACS Performer ocupă poziţia a patra, cu şapte puncte, în vreme ce Farul deţine lanterna roşie, fără niciun punct, golaveraj 0-11.