08:11 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie clara pentru HCM

04 Feb, 2008 00:00 1199 Marime text

Dintre noile achizitii ale constantenilor, doar Florin Nicolae a fost inclus in echipa de start, acesta avand o evolutie foarte buna pe toata durata partidei

Handbal Club Municipal a inceput cu dreptul returul de campionat, invingand fara probleme, in primul meci oficial al acestuia an, formatia Uztel Ploiesti cu scorul de 37-21 (17-14). Ghidati de pe banca, pentru prima data in acest sezon, de Vasile Stanga, handbalistii constanteni au inceput partida cu Uztel mai slab. Ploiestenii au reusit sa tina piept campionilor Romaniei pana aproape de finalul primei parti, cand HCM s-a desprins la cinci goluri diferenta. La pauza, scorul arata 17-14 in favoarea formatiei constantene. A doua parte a meciului a avut o cu totul alta soarta, Toma si compania napustindu-se spre poarta oaspetilor. Sapte goluri consecutive inscrise in primele zece minute ale reprizei au ingenuncheat echipa ploiesteana, la care au evoluat nu mai putin de sapte jucatori de 20 si 21 de ani. Diferenta de scor a crescut treptat, pe fondul unui joc spectaculos prestat de HCM, in final constantenii impunandu-se cu scorul de 37-21. Dintre noile achizitii ale formatiei constantene, din aceasta iarna, a evoluat doar Florin Nicolae, introdus in joc la jumatatea primei reprize. Cei mai buni marcatori ai HCM-ului au fost Laurentiu Toma cu 7 goluri inscrise, Timofte (6 goluri) si Timuszin Schuch (5 goluri), cele mai multe goluri la echipa oaspete fiind inscrise de Gabriel Ghizdanescu (5 goluri), Balea si Botezatu cu cate 4 goluri. Cel mai bun marcator al constantenilor, Laurentiu Toma este increzator in forta echipei de a se impune si etapa viitoare cu Dinamo, de la Bucuresti. "Am vrut ca primul meci sa-l incepem cu dreptul si am reusit. Am facut un joc bun care ne da sperante pentru urmatorul meci cu Dinamo de unde speram sa venim cu o victorie", a spus Laurentiu Toma. Tehnicianul echipei constantene, Vasile Stanga, s-a declarat multumit de jocul echipei, mai putin prima parte a partidei. "Au inceput meciul mai greu. A fost si tracul de inceput de retur, insa, baietii si-au revenit repede si au facut un meci foarte bun pana la final", a declarat Stanga. Antrenorul formatiei din Ploiesti, Ion Nicolae a spus dupa meci ca rezultatul final reflecta diferenta de valoare dintre cele doua echipe. "Am intalnit o echipa valoroasa, iar victoria este pe deplin meritata. Rezultatul arata diferenta de valoare dintre cele doua echipe", a spus Ion Nicolae.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}