00:58 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie chinuita a campioanei cu Medgidia

08 Dec, 2007 00:00 1038 Marime text

Meciul a fost marcat de incidente intre sustinatori ai HCM-ului si jandarmi, imediat dupa fluierul de final, unul dintre suporteri fiind retinut

Derbiul dintre cele doua echipe dobrogene angrenate in Liga Nationala de handbal, HCM si CSM Medgidia, s-a incheiat cu victoria la limita a campioanei nationale en-titre, scor 30-29. Joi seara, la Sala Sporturilor s-au intalnit in derbiul Dobrogei la handbal masculin, HCM Constanta si CSM Medgidia, partida contand pentru etapa a XII-a a Ligii Nationale. Meciul a fost inceput in forta de oaspeti, care conduceau in primele minute la doua goluri diferenta. Jucatorii HCM-ului au revenit insa imediat in joc si s-au distantat la cinci goluri pe finalul primei parti a intalnirii, elevii lui Eden Hairi intrand la pauza in avantaj, scor 16-11. In debutul celei de-a doua reprize, HCM si-a mentinut ritmul alert si avantajul pe tabela pana in minutul 55 al intalnirii cand, o relaxare prematura a jucatorilor constanteni si o suita de greseli tehnice a acestora, a permis echipei din Medgidia sa se apropie la un gol diferenta cu un minut inainte de finalul partidei. La faza imediat urmatoare, Timofte balbaie o minge care s-a scurs in afara terenului, iar in acel moment, antrenorul Eden Hairi a intrat in suprafata de joc si a oprit balonul cu piciorul cu o secunda inainte de finalul meciului ceea ce nu le-a mai permis oaspetilor sa-l repuna de la margine meciul incheindu-se cu victoria gazdelor cu scorul de 30-29. Pentru acest gest, acesta a fost eliminat de arbitrii intalnirii in acel moment iscandu-se scandalul atat pe teren cat si in tribune. Cel mai inversunat a fost antrenorul oaspetilor, Ion Craciun care a acuzat gestul tehnicianului HCM-ului din ultima secunda. Scandalul de pe teren s-a mutat apoi in tribuna cand, dupa fluierul de final, jucatorul echipei din Medgidia, Florin Cazan s-a indreptat spre galeria constanteana aratand gesturi obscene ceea ce a aprins scandalul din tribuna ocupata de suporteri un suporter al echipei chiar aruncand cu un scaun in teren, fara a rani pe nimeni. Acesta a fost imediat retinut de jandarmi. In momentul in care a fost prins, mai multi fani au sarit in ajutorul sau, moment in care conflictul a luat amploare. Initial, un grup masiv de suporteri s-au asezat in fata uneia din portile de acces ale salii, incercand sa-i blocheze pe jandarmi sa iasa cu suporterul retinut, dar au renuntat in cele din urma, dupa o discutie intre seful dispozitivului de jandarmi si galerie. Un reprezentant al Jandarmeriei a precizat ca suporterul care a aruncat scaunul in suprafata de joc este minor si a fost amendat cu 750 RON. Victorie chinuita pe final a HCM-ului care risca si o pedeapsa din partea Federatiei Romane de Handbal pentru evenimentele petrecute in acest meci. Pentru ultimul meci din acest an, formatia constanteana se va deplasa la Suceava pentru confruntarea de duminica Universitatea Bucovina. In clasament, HCM ocupa in continuare locul 6 cu 15 puncte, aflandu-se la distanta de sase puncte de locul intai ocupat de Steaua.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}