21:22 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ultimul meci din 2017 Baschetbalistele de la Phoenix joacă astăzi la Constanţa în Liga 1

15 Dec, 2017 00:00 1661 Marime text
Echipa feminină de baschet CS Phoenix Constanţa susţine astăzi ultimul meci din acest an în Liga 1, întâlnind pe teren propriu, în Sala Sporturilor, de la ora 15.00, Sepsi Sic II Sf. Gheorghe. Partida este o restanţă din etapa a opta a campionatului.

În confruntarea precedentă, formaţia de pe litoral a înregistrat o nouă victorie în competiţie, învingând în deplasare, în etapa a noua, CS Baschet Teleorman II Alexandria cu 87-49 (43-22), pe sferturi 19-13, 24-9, 22-18, 22-9. Această victorie i-a adus CS Phoenix prima poziţie în clasament, cu 13 puncte în şapte jocuri (şase victorii şi un eşec), în ierarhie urmând CS Municipal Târgovişte (11 puncte în şase meciuri), CS Rapid Bucureşti (11 puncte în şapte meciuri), CSBT II Alexandria (opt puncte în şapte meciuri) şi ACS Sepsi Sic II Sf. Gheorghe (patru puncte în cinci meciuri).

În întrecerea masculină a Ligii 1, BC Athletic Constanţa a jucat în etapa a opta în fieful formaţiei Rapid Bucureşti, care s-a impus cu 74-69, după ce oaspeţii au condus la pauză cu 44-38 şi au intrat în ultimul sfert cu avantaj, 56-54! Pe sferturi, scorul a fost 19-22, 19-22, 16-12, 20-13. BC Athletic, echipă ce păstrează în continuare şanse bune de calificare în faza semifinală, se află pe locul doi în clasament. Ierarhia completă este: 1. CN Aurel Vlaicu Bucureşti - 15 puncte, 2. BC Athletic - 14p, 3. Rapid Bucureşti - 11p, 4. BCMU FC Argeş II Piteşti - 11p, 5. Poli II Iaşi - 10p, 6. Phoenix II Galaţi - 9p.

Sursa foto: Facebook (CS Phoenix)