23:32 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Toma si Iacob au facut instructie cu "militarii"

14 Oct, 2005 00:00 645 Marime text

Miercuri seara, constantenii au dat un recital handbalistic in sala "Lucian Grigorescu" din capitala, invingand pe Steaua cu 36-29 * In ambele reprize au existat momente in care bucurestenii se puteau apropia, acestea fiind rezolvate de cate un jucator constantean * In prima parte a iesit la rampa Laurentiu Toma, care a inscris de patru ori, iar in a doua Sandu Iacob, acesta marcand sase goluri consecutive * Si Rudi Stanescu si-a adus contributia la aceasta victorie, prin cele 23 de interventii reusite de-a lungul desfasurarii partidei * HCM lasa in momentul de fata impresia ca nu are un adversar pe masura in Romania * Echipa lui Aihan Omer se afla pe primul loc al clasamentului si intalneste duminica UCM Resita, pe teren propriu

In vreme ce la Helsinki, nationala Finlandei se chinuia si ne chinuia, la Bucuresti, handbalistii de la HCM faceau un meci mare si bucurau iubitorii de sport constanteni. Caci partida cu Steaua a fost un exemplu de profesionalism si daruire din partea elevilor lui Aihan Omer, acestia dominand autoritar meciul, exceptand poate primele sapte minute, cand scorul era egal, 3-3. In minutul 17, la scorul de 10-8 pentru constanteni, a iesit la rampa Laurentiu Toma care a reusit sa inscrie de patru ori si sa anuleze sperantele stelistilor de a reveni in joc. Scorul la pauza a fost de 20-13 pentru HCM, iar partea secunda a adus in teren o echipa bucuresteana mai hotarata, care s-a apropiat la un moment dat la trei goluri (23-26). Nu e mai putin adevarat ca la aceasta revenire a gazdelor au pus umarul si cei doi arbitri din Dambovita, ajutor care nu a fost insa suficient pentru ca Steaua sa puna intr-adevar probleme. In aceste momente mai grele, a iesit in evidenta portarul Rudi Stanescu, care a inchis practic poarta si a taiat mult din elanul "militarilor". De altfel, Stanescu a avut pe parcursul partidei nu mai putin de 23 de interventii reusite.Sandu Iacob, din nou salvatorO contributie decisiva la transarea meciului in favoarea constantenilor a avut-o (oare a cata oara?) Sandu Iacob, care a inscris sase goluri consecutive, facand liniste in sala "Lucian Grigorescu". Scor final, 36-29 pentru HCM Constanta, care a jucat excelent miercuri, lasand impresia ca cel putin in momentul de fata nu are in Romania un adversar pe masura. Pe masura ce va trece timpul ne vom da seama daca echipa noastra va confirma acest inceput excelent de campionat si daca nu cumva ii va lipsi un ingredient absolut necesar marii performante, si anume constanta in evolutii. Iata si garnitura folosita de Aihan Omer si Eden Hairi in confruntarea de miercuri: Stanescu, Popescu, Saulescu, Ali, Timofte (4 goluri), Buricea (1), Nicolae (3), Baiceanu (1), Stavrositu (7g, 4g din 7m), Toma (8), Soldanescu, Dragicevic, Adzic (4) si Iacob (8). In urma acestui rezultat, HCM se afla la a sasea victorie consecutiva in acest sezon, acumuland 12 puncte si ocupand fotoliul de lider. Duminica, la Sala Sporturilor din Constanta, incepand cu orele 11.00, HCM primeste vizita celor de la UCM Resita, in cadrul etapei a VII-a a Ligii Nationale. Partida va fi arbitrata de catre o brigada din Bucuresti (Dinu/Din).