23:53 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sorin Chiţu, din nou la datorie Săgeata, la un pas de a da lovitura la Braşov

30 Jul, 2013 00:00 1831 Marime text
Început foarte bun de campionat pentru nou-promovata Săgeata Năvodari, care este neînvinsă după primele două etape ale Ligii 1, în urma unei victorii (1-0 la debut cu Gaz Metan Mediaş) şi a unui egal (1-1), înregistrat, ieri, în deplasare, cu FC Braşov. Năvodărenii au fost la un pas însă de a da lovitura sub Tâmpa, conducând până în minutul 90! Intrat pe teren în minutul 52, golgeterul pur-sânge Sorin Chiţu a deschis scorul în minutul 76, punctând norocos din careu, după ce a fost lovit de balon, care s-a scurs leneş în poartă. În minutul 62, Chiţu ratase prima mare ocazie a meciului, când a beneficiat de un cadou al fundaşilor braşoveni, dar a tras slab, neputându-l învinge pe portar. FC Braşov a reuşit să salveze un punct in extremis, prin Cristi Ionescu, cel care a transformat ca la carte o lovitură liberă în minutul 90. În al treilea minut de prelungire, Ndoye, de la Săgeata, a primis roşu direct pentru un fault dur. Au jucat: FC Braşov (antrenor, Adrian Szabo) - Marinescu - Străuţ, Oltean, R. Machado, Rodrigues (85 Cr. Ionescu) - G. Păun, D. Santos, Dias (54 Fonseca), Mateiu, Tătar (69 I. Popa) - Buga (cpt.); Săgeata (antrenor, Tibor Selymeş) - Panagopoulos - Peteleu, Cr. Munteanu, Fl. Popa, I. Filip - Muzac, Ndoye (cpt.) - Florean, V. Dinu (81 Chiacu), Tigoianu (61 I. Iordache) - M. Roman II (52 S. Chiţu). În etapa viitoare, Săgeata va evolua tot în deplasare, cu FC Botoşani, sâmbătă, 3 august, de la ora 18.00, în direct la Digi Sport.