06:54 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep o înfruntă astăzi pe Madison Keys în sferturi la Wuhan

29 Sep, 2016 00:00 1763 Marime text
Cea mai bună jucătoare de tenis din România, constănţeanca Simona Halep, joacă astăzi, de la ora 9.00, în compania americancei Madison Keys în sferturile de finală ale turneului de la Wuhan (China). Aflată pe locul cinci în lume şi favorită patru la Wuhan, Halep a trecut în optimi, ieri, de Yaroslava Şvedova (Kazahstan, 41 WTA) cu 6-3, 6-3, la capătul unei ore şi 16 minute de joc.

„Mi-a fost destul de greu să evoluez în acest meci, atât împotriva adversarei, cât şi a vântului. M-am descurcat însă şi am făcut un joc bun. Mă bucur că meciul s-a încheiat după două seturi. Sunt mulţumită de evoluţiile mele de până acum de la acest turneu“, a spus Simona Halep.

Madison Keys (9 WTA) a acces în sferturi graţie victoriei din partida cu Daria Kasatkina (Rusia, locul 28 mondial), scor 6-1, 4-6, 6-4, după o oră şi 52 de minute. Meciul de astăzi va fi al cincilea în circuitul profesionist dintre Halep şi Keys, constănţeanca fiind în avantaj cu 3-1.