14:15 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep a pierdut finala de la Roland Garros! Tânăra de 20 de ani Jelena Ostapenko este noua campioană

10 Jun, 2017 15:18 2365 Marime text
Cea mai bună jucătoare de tenis din România, Simona Halep, susţine, în această după amiază, de la ora 16.00, cel mai important meci al carierei ei de până acum. Constănţeanca va juca împotriva letonei Jelena Ostapenko finala turneului de la Roland Garros.

Dacă va cuceri primul ei trofeu de Grand Slam Simona Halep va urca începând de luni pe primul loc în clasamentul WTA.

De la ora 16.00, în direct pe Eurosport și la PRO TV, se va disputa meciul dintre Halep - Ostapenko, o partidă istorică, în care constănţeanca are şansa să triumfe la Roland Garros la nouă ani de la titlul ei de la junioare de la Paris şi la 39 de ani de la succesul Virginiei Ruzici, actualul ei manager.

Până în finală, Halep a eliminat la Roland Garros următoarele jucătoare:
  • în turul 1 - Jana Cepelova (Slovacia, 89 WTA), scor 6,2, 6-3;
  • în turul 2 - Tatjana Maria (Germania, 102 WTA), scor 6-4, 6-3;
  • în „16“-imi - Daria Kasatkina (Rusia, 28 WTA, a 26-a favorită), scor 6-0, 7-5;
  • în optimi - Carla Suarez Navarro (Spania, 23 WTA, a 21-a favorită), scor 6-1, 6-1;
  • în sferturi - Elina Svitolina (Ucraina, 6 WTA, a cincea favorită), scor 4-6, 6-3, 7-5;
  • în semifinală - Karolina Pliskova (Cehia, 3 WTA, a doua favorită), scor 7-6, 6-4.

De cealaltă parte, Jelena Ostapenko a realizat următoarele victorii:
  • în turul 1 - 4-6, 6-3, 6-2 cu Louisa Chirico (SUA, 128 WTA);
  • în turul 2 - 6-3, 6-2 cu Monica Puig (Puerto Rico, 41 WTA);
  • în „16“-imi - 6-1, 6-4 cu Lesia Tsurenko (Ucraina, 42 WTA);
  • în optimi - 2-6, 6-2, 6-4 cu Samantha Stosur (Australia, 22 WTA, a 23-a favorită);
  • în sferturi - 4-6, 6-2, 6-2 cu Caroline Wozniacki (Danemarca, 12 WTA, a 11-a favorită);
  • în semifinală - 6-4, 6-4 cu Timea Bacsinszky (Elveţia, 31 WTA, a 30-a favorită).
UPDATE: Meciul va începe în scurt timp. Cele două jucătoare sunt la schimbul de mingi dinantea confruntării. Simona Halep este susținută din tribună și de familia sa.

Simona Halep are 25 de ani, 1,68 m înălțime și 60 kg. În acest sezon, are 24 de victorii și șase înfrângeri, cel mai bun rezulta fiind victoria de la Madrid.

Jana Ostapenko are 20 de ani, 1,78 m înălțime și 68 kg. Are 23 de victorii și 11 înfrângeri în această stagiune, cel mai bun rezultat fiind finala de la Charleston.

UPDATE: A început partida, cu Simona Halep la serviciu.

UPDATE: Ostapenko a început în forță partida, câștigând la zero pe serviciul Simonei. Letona conduce cu 1-0 și e la serviciu!

UPDATE: Simona Halep face rebreak, impunându-se în gameul doi. Este 1-1.

UPDATE: Constănțeanca trece în avantaj, 2-1, după ce a câștigat la zero pe propriul serviciu.

UPDATE: Jelena Ostapenko revine și egalează, fructificându-și serviciul: 2-2.

UPDATE: Tânăra din Letonia conduce cu 3-2, după ce a reușit al doilea break de la începutul meciului. Ostapenko urmează la serviciu.

UPDATE: Bravo, Simona! Rebreak reușit de constănțeancă și e 3-3.

UPDATE: Game lung, încheiat de Simona cu un serviciu puternic, ce îi aduce scorul de 4-3 în primul set.

UPDATE: Schimb frumos de mingi, care îi revine lui Ostapenko pe serviciul ei. E 4-4.

UPDATE: Simona Halep nu greșește și își fructifică serviciul. Conduce cu 5-4! Ostapenko servește și e sub presiune, dacă Halep se impune și face break, câștigă setul întâi!

UPDATE: Daaa! Simona câștigă pe serviciul adversarei, face 6-4 și își adjudecă setul întâi!

UPDATE:
A început setul secund, iar Simona joacă excelent. Are 1-0, după ce a revenit de la 0-40! Ostapenko e tot mai nervoasă. Simona luptă exemplar, joacă până la final fiecare punct.

UPDATE: Break Simona Halep, care conduce cu 2-0 și servește! Campioana noastră e calmă, stăpână pe ea și conduce meciul.

UPDATE: Scorul devine 3-0 pentru Simona Halep, care se apropie de câștigarea Roland Garros!

UPDATE: Ostapenko se impune în acest game, iar scorul a devenit 3-1 pentru Simona Halep.

UPDATE: Jucătoarea letonă nu renunță, face break și reduce din diferență. Scorul e acum 3-2 pentru constănțeancă, dar Ostapenko va servi.

UPDATE: Adversara Simonei câștigă al treilea game consecutiv și egalează în setul doi: 3-3!

UPDATE: Break Ostapenko! Simona Halep a avut 3-0 pe tabelă, dar se vede acum condusă cu 4-3! Revenire impresionantă a letonei, care urmează la serviciu!

UPDATE: Simona Halep face rebreak și egalează: 4-4 e scorul acum.

UPDATE: Break la zero al letonei! Ostapenko e în avantaj cu 5-4 și va servi pentru set. Adversara Simonei a revenit de la 0-3!

UPDATE: Jelena Ostapenko nu lasă să-i scape șansa de a câștiga setul. Câștigă gameul și se impune cu 6-4 în parțialul secund. Urmează setul decisiv!

UPDATE:
Cu ceva emoții, Simona Halep câștigă pe propriul serviciu primul game al setului trei și conduce cu 1-0.

UPDATE: Jelena Ostapenko egalează, încheind cu un as gameul doi. Scorul a devenit 1-1.

UPDATE: 2-1 pentru Simona Halep, care și-a câștigat serviciul. Constănțeanca și-a păstrat calmul și stăpânirea de sine. E clar mai matură în joc decât Ostapenko.

UPDATE: Break al Simonei, care conduce cu 3-1! Poate fi gameul decisiv!

UPDATE: Rebreak Ostapenko. Scorul se menține în favoarea Simonei, 3-2, dar letona va servi. Chiar dacă nu are maturitate, letona își arată valoarea.

UPDATE: Un nou game câștigat de Ostapenko, cea care egalează la 3, după ce a fost condusă cu 3-1!

UPDATE: Break Ostapenko, după un punct extrem de norocos care a încheiat gameul. Letona are 4-3 și va servi! A revenit din nou fantastic pe tabelă, ca în setul doi.

UPDATE: Ostapenko face 5-3, iar Simona va servi pentru a rămâne în meci!

UPDATE: Jelena Ostapenko a realizat un nou break, a dus scorul la 6-3 și a câștigat setul și finala. Letona este noua campioană de la Roland Garros! A învins-o pe Simona Halep cu 4-6, 6-4, 6-3. Constănțeanca a pierdut după ce a avut 1-0 la seturi, 3-0 în setul secund și șansa de a face 4-0! Ostapenko a jucat curajos, pe principiul totul sau nimic și la final i-a ieșit! Grație disputării finalei, Simona Halep va urca de luni în clasamentul mondial de pe locul patru pe doi.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa