00:59 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep e în sferturi la Madrid, unde o va întâlni pe Irina Begu!

05 May, 2016 00:00 1241 Marime text

Cea mai bună jucătoare de tenis din România, constănţeanca Simona Halep (locul 7 WTA), s-a calificat ieri în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, după ce a trecut în optimi de elveţianca Timea Bacsinszky (15 WTA), cu scorul de 6-2, 6-3.

Meciul a durat o oră şi 12 minute, iar prin această victorie, Halep (cap de serie numărul şase în capitala Spaniei) s-a distanţat la 3-1 în ce priveşte duelurile directe cu Bacsinszky, care era favorita zece la Madrid. Simona a rămas însă prima pe lista capilor de serie, după ce Agnieszka Radwanska (Polonia, 1), Angelique Kerber (Germania, 2), Garbine Muguruza (Spania, 3), Victoria Azarenka (Belarus, 4) şi Petra Kvitova (Cehia, 5) au fost eliminate deja.

În sferturi, Halep va întâlni o româncă, Irina Begu (34 WTA), care a ajuns în această fază a competiţiei după succesul 6-7, 6-4, 6-4, venit după două ore şi 39 de minute în meciul cu Christina McHale (SUA, 59 WTA). Turneul de la Madrid se joacă pe zgură şi e dotat cu premii totale de peste 4,7 milioane de euro.