19:16 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep dispută semifinala la turneul de la Wuhan

30 Sep, 2016 00:00 1162 Marime text
Cea mai bună jucătoare de tenis din România, constănţeanca Simona Halep, continuă parcursul ireproşabil la turneul de la Wuhan (China), unde a atins faza semifinalelor. Ieri, în sferturi, a cincea sportivă a lumii şi favorită patru la Wuhan a învins-o pe americanca Madison Keys (cap de serie numărul 8 şi 9 WTA), scor 6-4, 6-2. Meciul a durat o oră şi 16 minute, iar, pentru această victorie, Simona şi-a asigurat un cec de 117.770 de dolari şi 350 de puncte WTA.

„Mă aşteptam la un meci greu, dar am jucat bine pe retur. M-am bucurat de tenis şi le mulţumesc celor care au venit să mă urmărească. Atunci când sunt în largul meu pe teren, pot evolua foarte bine”, a declarat Simona Halep, care, în semifinale, se va duela cu Petra Kvitova (Cehia, 16 WTA), care a trecut în sferturi de Johanna Konta (Marea Britanie, 13 WTA), scor 6-3, 6-4. Simona Halep şi-a asigurat şi a treia participare consecutivă la Turneul Campioanelor de la Singapore. „Sper să am o evoluţie mai bună ca anul trecut“, a declarat Halep.

Sursa foto: Facebook (The Simona Halep Appreciation Group)