13:19 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Imagini de la eveniment. Scor-fluviu SSC Farul, de la 1-1 la 8-1 cu CSM Oltenița! Vasile Șicu, triplă. Raphael Stănescu, gol din corner! (galerie foto+video)

11 Nov, 2017 17:19 6650 Marime text
Echipa de fotbal SSC Farul Constanța a înregistrat, astăzi, cea mai categorică victorie din acest sezon al Ligii a 3-a, seria secundă.
Jucătorii pregătiți de Petre Grigoraș, Marian Dinu, Ion Barbu și Gică Mina au jucat pe teren propriu, la Techirghiol, în etapa a 12-a, cu CSM Oltenița, de care au dispus cu 8-1!

La pauză, a fost însă numai 1-0 pentru SSC Farul, în urma golului lui Vasile Șicu, din minutul 4, iar în minutul 58, gazdele au egalat, prin Truță!

La acest scor și după o perioadă în care jocul echipei nu mersese cum trebuie, Petre Grigoraș a operat trei schimbări o dată, în minutul 61, iar evoluția SSC Farul s-a schimbat radical, golurile începând să curgă în poarta echipei CSM Oltenița.

Șicu (67, 72), Al. Grigoraș (70), Raphael Stănescu (80 – gol direct din corner), Pătulea (90 – din penalty, 90+2) și Cl. Dragu (90+3) au conturat un scor-fluviu, iar, în urma înfrângerii echipei Axiopolis Cernavodă, acasă, cu FC Voluntari II, scor 0-3, SSC Farul a urcat pe locul doi în clasament, cu  29 de puncte, la două lungimi în spatele liderului Progresul 1944 Spartac.

SSC Farul a început meciul cu: Gurău - Androne, Diakite, Vl. Suciu, Agache - I. Florea, Iani - Al. Grigoraş (cpt.), R. Stănescu, V. Şicu - Pătulea. Au mai jucat Juncănaru, Rusu, Cl. Dragu şi MIlea.

Echipa de strat a CSM Olteniţa (antrenor, Vali Negru) a fost: Budeanu - R. Ilie, D. Barbu, Caragea, M. Dică - Lupaşcu, Rotariu, Udrea, Subţirică - Truţă, Palade. Au mai evoluat Chirvase, I. Luca şi Pintea.

Delta Dobrogea Tulcea – Metalul Buzău 0-2

Clasament: 1. Progresul 1944 Spartac – 31p, 2. SSC Farul – 29p, 3. Axiopolis Cernavodă – 28p, 4. Metalul Buzău – 27p, 5. Unirea Slobozia – 25p, 6. FCSB II – 23p, 7. FC Voluntari II – 21p, 8. CSM Rm. Sărat – 15p, 9. Înainte Modelu – 13p, 10. CSM Oltenița – 9p, 11. Delta Dobrogea Tulcea – 9p, 12. Agricola Borcea – 8p, 13. Sportul Chiscani – 4p, 14. Victoria Traian – 0p.

Sursa foto: ZIUA de Constanța