12:59 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Săgeata a remizat în derby-ul Seriei I

14 May, 2011 01:54 1913 Marime text

Derby-ul Seriei I disputat la Năvodari între primele două clasate, Săgeata şi Ceahlăul Piatra Neamţ s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Fără antrenorul Aurel Şunda pe bancă, suspendat după eliminarea de la meciul cu Viitorul, năvodărenii încep în forţă partida contra liderului Seriei I şi îşi trec în cont prima ocazie mare de gol după 10 minute de joc, când şutul puternic al lui Olah din afara este respins de sub bară de portarul Roheţki. Deşi nu au avut ocazii clare de gol, oaspeţii sunt cei care deschid scorul după o fază contestată de banca Săgeţii. Astfel, în minutul 28, Barna recuperează o minge în partea stângă a careului, centrează în faţa porţii, Gafiţa cade în careu şi arbitrul dictează penalty pentru Ceahlăul după ce l-a văzut pe Turcu împingându-l pe jucătorul nemţean în careul mic. Cebotaru transformă şi îşi duce echipa în avantaj. Săgeata a reluat atacurile în cautarea egalării însă apărarea Ceahlăului a fost de netrecut, astfel că, la pauză, liderul Seriei I conducea cu 1-0. Startul actului secund aduce şi egalarea, jucătorii lui Aurel Şunda reuşind să înscrie la chiar prima fază de la reluare prin golgheterul Sorin Chiţu. Atacantul a înscris cel de-al 22-lea gol, după ce a împins mingea în poartă din patru metri, după o centrare perfectă a lui Vezan. Treptat, nervii au cedat şi fundaşul gazdelor Florin Popa a fost eliminat în minutul 79, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Ceahlăul putea să dea lovitura pe final însă Florin Olteanu, revenit între buturi după accidentarea suferită la meciul cu FC Snagov a apărat excelent şutul bun trimis de Gafiţa din afara careului. În urma acestei remize, Săgeata rămâne pe locul secund, cu 55 puncte, însă Concordia Chiajna se poate apropia la un singur punct în cazul unui succes astăzi, cu FC Viitorul. Tehnicianul Aurel Şunda a început partida de ieri cu următorul 11: Florin Olteanu - Bold, Florin Popa, Ciprian Dinu, Turcu - Olah, Dâlbea, Vezan, Boroştean - Sorin Chiţu (cpt.) şi Jianu. Au mai jucat Goşa, Itu şi Şicu.