Pentru perioada Paştelui
informaţii utile, tradiţii, program magazine
05:46 22 09 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

S-au stabilit ieri Meciurile de baraj pentru menţinerea sau promovarea în Liga a V-a se dispută la Techirghiol

ro

14 Jun, 2016 00:00 2284 Marime text


S-a disputat etapa a 30-a (ultima) din sezonul 2015/2016 a Ligii a V-a de fotbal a judeţului Constanţa.

Rezultatele au fost: Litoral Corbu - Voinţa Săcele 2-1, Recolta Nicolae Bălcescu - Atletic 2 Mai 5-2, Dacia Mircea Vodă - Perla Murfatlar 7-5, Speranţa Nisipari - Viitorul Pecineaga 3-0, Gloria Albeşti - Danubius Rasova 3-0, Gloria Seimeni - Viitorul Cobadin 5-1, Voinţa Siminoc - Castelanii Castelu 4-5. Partida CS Năvodari - CSS Medgidia nu s-a jucat, gazdele câştigând cu 3-0 după ce echipa oaspete s-a retras din campionat.

CS Năvodari şi Atletic 2 Mai au promovat direct în Liga a IV-a, iar Gloria Albeşti şi Castelanii Castelu vor susţine baraj de promovare în eşalonul superior, adversarele (echipe de Liga a IV-a) urmând a se stabili în funcţie de accederea sau nu a campioanei Ligii a IV-a, Axiopolis Cernavodă în Liga a III-a (una este Ştiinţa Poarta Albă, iar cealaltă se va alege dintre Sparta Techirghiol şi Voinţa Valu lui Traian).   
Din Liga a VI-a au promovat în Liga a V-a Viitorul Târguşor (câştigătoarea seriei Nord) şi Sport Prim Oltina (campioana seriei Sud). Meciurile din ultima rundă (a 26-a) a seriei Sud au fost: Trophaeum Adamclisi - Sport Prim Oltina 1-2, AS Ciocârlia - Viitorul Cobadin II 9-0, Olimpia Constanţa - AS Carvăn 4-6, AS Independenţa - AS Bărăganu 6-1, Luceafărul Amzacea - Marmura Deleni 3-0, Inter Ion Corvin - CS Agigea II 3-0 şi Viitorul Mereni - Fulgerul Chirnogeni 4-4.

La barajul de promovare în Liga a V-a merg ocupantele poziţiilor secunde din cele două serii, Dunărea Ciobanu, respectiv CS Agigea II. Barajele au loc pe 19 iunie, la Techirghiol, după programul: de la ora 15.00 - Recolta Nicolae Bălcescu (locul 14 Liga a V-a) - Dunărea Ciobanu; de la ora 18.00 - Dacia Mircea Vodă (locul 13 Liga a V-a) - CS Agigea II.   

Clasamente

Liga a IV-a (seniori): 1. Cernavodă - 90p, 2. Agigea - 71p, 3. Băneasa - 71p, 4. Mihai Viteazu - 65p, 5. CSO Ovidiu - 60p, 6. Ostrov - 58p, 7. Eforie - 57p, 8. Mihail Kogălniceanu - 50p, 9. Avântul Comana - 50p, 10. Topraisar - 49p, 11. CS Portul Constanţa - 44p, 12. CFR - 43p, 13. Fântânele - 42p, 14. Farul Tuzla - 40p, 15. Techirghiol - 34p, 16. Poarta Albă - 26p, 17. Valu lui Traian - 17p, 18. Cumpăna - 3p.

Liga a V-a: 1. Năvodari - 79p, 2. 2 Mai - 70p, 3. Albeşti - 64p, 4. Castelu - 61p, 5. Nisipari - 54p, 6. Litoral Corbu - 48p, 7. Voinţa Siminoc - 43p, 8. Viitorul Cobadin - 42p, 9. Viitorul Pecineaga - 39p, 10. Gloria Seimeni - 37p, 11. Perla Murfatlar - 37p, 12. Voinţa Săcele - 36p, 13. Dacia Mircea Vodă - 33p, 14. Recolta Nicolae Bălcescu - 27p, 15. Danubius Rasova - 23p, 16. CSS Medgidia - 2p.

Liga a VI-a (Seria Nord): 1. Târguşor - 51p, 2. Ciobanu - 50p, 3. Voinţa Cochirleni - 39p, 4. Siliştea - 35p, 5. Sportul Tortoman - 34, 6. Pescăruşul Gârliciu - 33p, 7. Viitorul Cuza Vodă - 31p, 8. Dunaris Topalu - 26p, 9. Ulmetum Pantelimon - 22p, 10. Pescăruşul Ghindăreşti - 20p, 11. Înfrăţirea Cogealac - 19p, 12. Spicu Horia - 12p.

Liga a VI-a (Seria Sud): 1. Oltina - 65p, 2. Agigea II - 60p, 3. Mereni - 55p, 4. Ion Corvin - 52p, 5. AS Carvăn - 45p, 6. Fulgerul Chirnogeni - 41p, 7. Luceafărul Amzacea - 39p, 8. Olimpia - 35p, 9. Ciocârlia - 33p, 10. Independenţa - 31p, 11. Trophaeum Adamclisi - 23p, 12. Cobadin II - 16p, 13. AS Bărăganu - 14p, 14. Deleni - 13p.

Săptămâna aceasta, se vor disputa şi semifinalele Cupei României, ediţia 2016/2017, faza judeţeană Constanţa. Cele două meciuri sunt Victoria Mihai Viteazu - Dunărea Ostrov (astăzi, ora 17.30) şi AS Carvăn - CS Eforie (mâine, ora 17.30).
 
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii