17:26 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

S-a stins din viata fostul „rechin", Mihai Baicu

07 Jul, 2009 20:55 2281 Marime text
baicu.jpgFostul jucător al „rechinilor", Mihai Baicu, a decedat luni seară, la Bucureşti, după ce a suferit un stop cardiac, chiar în locul unde se simţea cel mai bine, pe terenul de fotbal. Acesta juca fotbal alături de câţiva prieteni pe un teren sintetic din Ghencea. La un moment dat, fostul atacant s-a simţit rău şi s-a aşezat pe bancă. La scurt timp a căzut şi a murit până la sosirea medicilor. Fostul fotbalist al Farului în „era Grigoraş" a evoluat 25 de meciuri pentru „rechini", în perioada 2004 - 2006, timp în care a înscris două goluri. Memorabilă este prima sa reuşită în tricoul alb-albastru, când a adus victoria Farului în minutele de prelungire, într-o partidă cu Universitatea Craiova, scor 2-1. Baicu a rămas aproape de Constanţa, unde îşi deschisese şi o afacere. Ultima oară a evoluat în Liga a II-a, la Ceahlăul Piatra-Neamţ, iar la vârsta de 31 de ani, fostul fotbalist a pus ghetele în cui. A bifat 112 partide în primul eşalon intern şi a reuşit să înscrie 17 goluri.