21:40 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

România, victorie chinuită cu Armenia, în preliminariile Campionatului Mondial

01 Sep, 2017 23:59 1949 Marime text
Echipa națională de fotbal a României a obținut o victorie chinuită cu Armenia, pe Arena Națională din București, în etapa a șaptea a grupei E de calificare la Campionatul Mondial din 2018.

Tricolorii s-au impus cu 1-0, marcând golul izbăvitor abia în minutul 90+1, prin Maxim.

România a ratat și un penalty, în minutul 55, prin Bogdan Stancu, iar la faza loviturii de la 11 m,  Voskanyan, de la oaspeți a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

România: Tătăruşanu - R. Benzar, Chiricheş (cpt.), Toşca, Cr. Ganea - Pintilii, N. Stanciu - Chipciu (A. Popa 68), Băluţă (Ivan 74), B. Stancu (Maxim 81) - Fl. Andone.

Armenia: Meliksetyan - Hambartsumyan, Haroyan, Voskanyan, Daghbashyan - Malakyan (Yedigaryan 46), Hovhannisyan - Mkhitaryan (cpt.), Pizzelli (Adamyan 74), Manoyan (Koryan 58), Berseghyan.

Șansele României de calificare la baraj rămân infime, după ce, în aceeași etapă, celelalte rezultate i-au fost defavorabile: Danemarca - Polonia 4-0 (Delaney 16, Cornelius 42, Jorgensen 59, Eriksen 79) și Kazahstan - Muntenegru 0-3 (Vesovic 31, Beciraj 53, Simici 63).

Clasamentul este următorul: 1. Polonia - 16p, 2. Muntenegru - 13p, 3. Danemarca - 13p, 4. România - 9p, 5. Armenia - 6p, 6. Kazahstan - 2p.
În etapa viitoare, pe 4 septembrie, se dispută meciurile: Armenia -  Danemarca, Muntenegru - România și Polonia - Kazahstan.

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)