19:35 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Romania a spulberat Algeria

27 Oct, 2008 00:00 830 Marime text
Nationala masculina de handbal a Romaniei a invins, vineri seara, selectionata Algeriei, cu scorul de 43-25, intr-un meci amical disputat la Buzau. Tricolorii au controlat partida de la un capat la altul, adversarul Romaniei, calificat la Campionatul Mondial, reusind sa tina pasul doar in primele 10 minute, cand scorul era 10-9. Pana la pauza, echipa antrenata de Aihan Omer s-a distantat la cinci goluri, scor 22-17. Cu o aparare mult mai solida, tricolorii si-au marit avantajul in cea de-a doua parte, la final, diferenta ajungand la 18 goluri. Cei mai buni marcatori ai partidei au fost Paraianu si Georgescu (10 goluri), Sandu Iacob (5), Buricea si Sania (4) si Timofte (3). Nationala Romaniei a disputat, duminica seara, si cel de-al doilea amical cu Algeria, urmand ca pe data de 30 octombrie sa debuteze in preliminariile Campionatului European 2010, impotriva Turciei, la Antalya.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}