00:07 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rezultate modeste pentru gimnastele Constantei

24 May, 2005 00:00 694 Marime text
La sfarsitul saptamanii trecute, orasul nostru a fost gazda unei importante competitii sportive si anume Campionatele Nationale de gimnastica artistica pe echipe, rezervate doar junioarelor. Intrecerile s-au desfasurat sambata si duminica la Sala Sporturilor si s-au bucurat de participarea a nu mai putin de 17 cluburi, din intreaga tara. CS Farul a avut in acest concurs patru reprezentante, dintre care trei au participat in cadrul categoriei a III-a. Vedeta delegatiei constantene a fost Roxana Stan, componenta a lotului olimpic de la Deva si de altfel singura gimnasta a Farului cu rezultate bune. Dupa ce a concurat in toate cele patru probe (sarituri, paralele, barna si sol) Roxana a adunat un punctaj total de 35, 125 puncte, in urma caruia s-a clasat a treia in intrecerea junioarelor I. La junioare categoria a III-a, Rodica Iurea, Georgiana Jiru si Alina Dragan nu au reusit clasari foarte bune, ocupand locurile 20, 23 si 34. Ele si-au indeplinit insa obiectivul fixat inainte de start reusind calificarea la Nationalele care vor avea loc in toamna la Ploiesti, si in cadrul carora se vor disputa concursul de individual compus si finala pe aparate. Intrecerile pe echipe ale categoriilor I si III au fost castigate de CSA CSS 3 Steaua Bucuresti, in timp ce CS Cetate Deva s-a impus la concursul categoriei a II-a. La competitie au asistat doua foste mari gimnaste ale Romaniei, constanteanca Simona Amanar si Gina Gogean.