13:27 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Reprezentanţi ai CS Farul Constanţa Mariana Dumitrache şi Florin Bejenariu, câte trei medalii de aur la Naţionalele de haltere (galerie foto)

14 Sep, 2017 00:00 3205 Marime text
Municipiul Arad a găzduit faza finală a Campionatului Naţional de seniori la haltere şi concursul speranţelor olimpice (juniori III), în care s-au întrecut sportivi şi sportive cu vârsta cuprinsă între nouă şi 12 ani.

Cele mai bune rezultate ale Constanţei la seniori au fost obţinute de Mariana Dumitrache şi Florin Bejenariu, de la CS Farul, care au obţinut medalii de aur la ambele stiluri (aruncat şi smuls) şi la total. Pregătită de Angheluş Beşleagă, Mariana Dumitrache a concurat la categoria 75 kg şi s-a impus fără probleme. Sportiva a participat recent la Jocurile Mondiale Universitare de la Taipei, unde a ocupat locul nouă, iar evoluţia sa de la această competiţie a fost lăudată în Biroul Federal al Federaţiei Române de Haltere.

Florin Bejenariu (antrenor, Aurel Tătaru) a concurat la Arad la categoria 85 kilograme şi a avut şi el o evoluţie foarte bună. La Naţionalele de seniori, Aurel Tătaru i-a mai avut în concurs pe fariştii Adrian Roşu (categ. +105 kg) - o medalie de argint şi două de bronz, Alin Olteanu (categ. 85 kg) - trei medalii de bronz şi Alexandru Paliciuc (17 ani, categ. 105 kg) - locul patru. Şi în întrecerea speranţelor olimpice elevii lui Aurel Tătaru au obţinut clasări înalte: Ştefania Ion (categ. 36 kg) - locul 2, Daniel Pândaru (categ. 36 kg) - 2, Marian Bojan - Baltă (categ. 50 kg) - 4, David Ichim (categ. 32 kg) - 5 şi Fabian Stanca (categ. 36 kg) - 5.

În afară de Mariana Dumitrache, Angheluş Beşleagă a avut la Arad încă două sportive care au luat medalii la Naţionalele de seniori (câte trei de bronz): Laura Mihai (CS Farul, categ. 90 kg) şi Iulia Mocanu (CS Farul, categ. +90 kg). Şi el sportiv al lui Angheluş Beşleagă, a concurat şi cadetul Ionuţ Arsu (categ. 69 kg, antrenor - Angheluş Beşleagă), care a ocupat locul zece. La speranţele olimpice, Vlăduţ Matei (CS Farul, antrenor - Angheluş Beşleagă) a încheiat concursul pe locul trei la categoria 32 kg, în vreme ce reprezentanţii LPS „Nicolae Rotaru“ Constanţa pregătiţi de Angheluş Beşleagă au evoluat toţi la categoria +56 kg, ocupând poziţiile: George Beşleagă - 7, Alexandru Roşu - 8 şi Alexandru Bălan - 9.

Sursa foto: Facebook