19:48 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Remiză cu Dacia Unirea Brăila Ion Barbu - „Îmi doresc din tot sufletul ca acest joc să nu fi fost ultimul al FC Farul“ (galerie foto+video)

30 May, 2016 00:00 8417 Marime text

FC Farul a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, cu Dacia Unirea Brăila, în ultimul meci din campionatul 2015/2016 al Ligii a 2-a. Partida ar putea fi însă ultima din existenţa clubului constănţean

În disputa contând pentru etapa a zecea a turneului play-off, „marinarii“ au condus cu 2-0 şi au avut apoi o ocazie mare de a face 3-0. Oaspeţii au revenit şi, în două minute, au egalat, iar pe final puteau şi câştiga. Fanii „marinarilor“ au cântat tot meciul în speranţa unei salvări miraculoase a clubului. „Farul nu moare!“, au repetat obsesiv suporterii.

Fără importanţă pentru ambele formaţii, meciul a început bine pentru Farul, care a deschis scorul în minutul 12, prin golgheterul Pătulea, care i-a dedicat golul tânărului mijlocaş Vlad Suciu, accidentat grav în meciul cu Rapid. Peste şapte minute, Dacia Unirea a avut şansa egalării, de două ori, însă Iulian Dinu a închis poarta, în primă instanţă respingând în bară. În minutele 24 şi 32, Pătulea a fost iar aproape de gol, după care brăileanul Enciu, fostul atacant al Farului, a irosit egalarea (34 - bară, 36).

Moldoveanu, centrare la golul doi şi ocazie mare

Pătulea n-a mai ratat ţinta însă în minutul 53, când a fructificat cu capul din careu centrarea lui Robert Moldoveanu. 2-0 pentru Farul, care, la numai un minut, a ratat şansa de a majora scorul, dar Moldoveanu a ratat din careu. Din acel moment însă, oaspeţii au pus stăpânire pe joc şi au reuşit să egaleze. După o situaţie a lui Dima (54), Enciu (66) şi G. Iordache (68) au dus scorul la 2-2. Dacia Unirea nu s-a oprit însă aici, iar pe final, Mucuţă (84) şi Puşcaşu (85) le puteau aduce oaspeţilor victoria.

Farul a avut numai tineri pe bancă

FC Farul (antrenori, Ion Barbu şi Gică Mina) a jucat cu: I. Dinu - Băjan, Fl. Pătraşcu (cpt.) (74 Ţăranu), Al. Ioniţă, Corcoveanu - Al. Matei (37 R. Moldoveanu), Milea (82 Vlăescu), Ad. Ionescu, C. Matei - S. Chiţu, Pătulea. Alin Pânzaru, principalul Daciei Unirea Brăila, a mizat pe: Olaru - Niţă, Olenic, Necoară, Stănciulescu (cpt.) - D. Oprea - M. Iordache (56 Dima), Puşcaşu, P. Ioan (67 Al. Muscă), G. Iordache - Enciu (67 Mucuţă). Pe banca de rezerve, FC Farul a avut numai tineri: Răzvan Began - Tudor Ţăranu, Dumitru Gheorghe, Bogdan Anghel, Mihai Zugravu, Mihai Vlăescu şi Robert Moldoveanu.

Ion Barbu - „Eu cred că se mai poate face ceva“

„Sunt bucuros că am obţinut acest punct. În urma jocului, mai mult nu cred că puteam scoate. Chiar dacă am avut 2-0, trebuie să recunoaştem că am fost dominaţi 75% acasă, ceea ce nu e normal. Băieţii au luat acest joc de final ca pe un amical şi nu s-au putut concentra, şi în urma celor întâmplate la club în ultimul timp. Îmi doresc din tot sufletul ca acest joc să nu fi fost ultimul al FC Farul Constanţa. Trebuie ca oamenii din oraş să facă tot posibilul şi să nu lase clubul să moară. Farul este un club cu tradiţie, unul dintre simbolurile judeţului şi ar fi păcat să dispară, precum s-a întâmplat cu alte echipe. Eu cred că se mai poate face ceva, dar numai să se dorească acest lucru. Se poate, normal că se poate! E o situaţie critică, dar să sperăm că se va întâmpla ceva pozitiv“, a declarat Ion Barbu.

Dunărea Călăraşi, victorie în ultimul meci

În celelalte meciuri jucate sâmbătă în turneul play-off s-au înregistrat rezultatele: SC Bacău - Rapid Bucureşti 1-1 (Vraciu 90+1 / Vl. Morar 63) şi Academica Clinceni - Dunărea Călăraşi 0-3 (V. Alexandru 32 - din penalty, Al. Stoica 34, Balint 78). Clasament final: 1. Rapid - 44p, 2. Dunărea Călăraşi - 41p, 3. Brăila - 35p, 4. Bacău - 30p, 5. Farul - 29p, 6. Clinceni - 27p. Rapid a promovat direct în Liga 1, iar Dunărea Călăraşi va participa la baraj. În cazul Rapidului, se aşteaptă însă decizia în ce priveşte depunctarea de şase puncte dictată de UEFA.