23:57 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rechinii au muscat decisiv

23 Aug, 2005 00:00 683 Marime text

Farul a rasturnat statisticile, castigand dupa 27 de ani in "groapa", cu 1-0, prin golul lui Dinu Todoran * In minutul 22, Zicu a ratat incredibil, cu poarta goala, consemnand momentul psihologic al partidei * Dinamo a fost redusa la tacere in partea secunda, constantenii facand probabil cea mai buna repriza din ultima vreme * Faza golului a fost creata si cu ajutorul lui Tibor Moldovan, fostul atacant al "cainilor" * Grigoras isi ia astfel revansa pentru finala Cupei Romaniei, pierduta la limita sezonul trecut in fata echipei din "Stefan cel Mare"

Duminica, 21 august 2005, va ramane mai mult ca sigur in inimile suporterilor constanteni drept data in care echipa lor favorita, Farul Constanta, a reusit sa invinga la Bucuresti vicecampioana Dinamo. Si nu este putin lucru, daca tinem cont ca aceasta victorie vine dupa 27 de ani de insuccese in "Stefan cel Mare". Constantenii au mai fost aproape de victorie cu doua sezoane in urma atunci cand, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, au condus cu 2-1 pana in minutul 90+4, fiind din pacate egalati. Duminica, "rechinii" au reusit sa rastoarne statisticile si sa razbune toate esecurile din fata "cainilor", muscand o data, dar decisiv, prin Dinu Todoran, si demonstrand ca obiectivele propuse pentru acest an nu sunt atat de absurde precum au crezut multi. Partida a inceput cu doua ocazii ale dinamovistilor, prin Zicu, in minutul 6 (acesta a reluat din foarfeca, dar Curca a parat excelent) si Vlad Munteanu, care a sutat din marginea careului de 6 m, portarul constantean opunandu-se din nou cu succes. Minutul 13 a adus si prima mare ratare a Farului. Lungu retrimite la Apostol (dupa o centrare a lui Pascovici), insa acestuia ii lipsesc doar cativa centimetri pentru a relua cu capul in plasa. Pana in minutul 46, Dinamo mai are cateva ocazii rarisime (dintre care este de ajuns sa o amintim pe cea a lui Zicu, din minutul 22, fostul jucator al Farului trimitand pe langa, din fata portii goale), insa ori sansa, ori interventiile lui Curca pastreaza tabela neschimbata. In minutul de prelungire al primei reprize, Pascovici trimite un sut peste poarta lui Guso, dupa o faza creata impreuna cu Gurita.Farul si-a dominat copios adversarul in repriza a douaPartea a doua a partidei a adus in teren cu totul alte echipe, elevii lui Grigoras reusind probabil una dintre cele mai bune reprize ale lor din ultima vreme. Practic, Dinamo nu a mai contat, iar "rechinii" au tras primul semnal de alarma in minutul 61, atunci cand Senin a trimis un sut precis de la distanta, retinut insa de Guso. Lovitura decisiva a venit in minutul 70, proaspatul introdus Tibor Moldovan, impreuna cu Dinu Todoran, creand un contraatac devastator finalizat perfect de catre acesta din urma, cu un sut plasat la coltul lung. Guso era batut si Farul conducea cu 1-0, spre disperarea lui Ioan Andone, dar spre bucuria excelentei galerii constantene care nu a contenit sa-si incurajeze favoritii pe tot parcursul jocului. Bucurestenii nu au mai reusit absolut nimic pana la final, eliminarea lui Moti din minutul 85 punand practic capat agoniei dinamoviste. Petre Grigoras reuseste astfel sa castige in fata lui Andone, luandu-si cu aceasta ocazie si revansa pentru finala Cupei Romaniei, pierduta la limita in sezonul trecut. Iata si garnitura folosita de tehnicianul constantean in meciul de duminica: Curca, Farmache, Barbu, Schiopu, Florea, Apostol, Lungu, Todoran (min.78, V.Gheorghe), Senin (66, T.Moldovan), Pascovici (63, Cristocea), Gurita. De la constanteni au primit cartonase galbene Gurita, in minutul 62, si Farmache, in minutul 76. Partida a fost arbitrata de catre R. Dumitru, ajutat de M. Savaniu si M. Nagy. La meci au fost prezenti circa 6000 de spectatori, dar cele mai puternice scandari s-au auzit din partea suporterilor constanteni, veniti la Bucuresti in numar destul de mare. In urma acestui rezultat, echipa de pe litoral se afla pe pozitia a doua in clasament, cu 7 puncte, la fel ca Steaua, dar "militarii" beneficiaza de un golaveraj mai bun. Farul va disputa urmatoarea partida vineri, 26 august, pe teren propriu, in compania formatiei Jiul Petrosani.