00:28 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

RCJ Farul a ratat finala

27 Sep, 2010 01:49 1484 Marime text
rcjfarul.jpgDeşi reuşise să se impună pe terenul Stelei în play-off, formaţia pregătită de Mircea Paraschiv nu a mai repetat performanţa în semifinalele Diviziei Naţionale, cedând sâmbătă în faţa bucureştenilor, cu scorul de 21-15 (12-12).

Partida disputată pe stadionul Ghencea a fost extrem de echilibrată, cele două formaţii mergând cap la cap în prima repriză. Astfel că, la finalul primelor 40 de minute, scorul era 12-12, toate punctele fiind câştigate din lovituri de penalitate. Repriza secunda a debutat cu o lovitură de pedeapsă transformată de Filip, stelistul Dumbravă egalând la 15, după doar câteva minute. Apoi, Steaua a rămas în 14 jucători, după ce pilierul Baraulea a fost eliminat pentru o lovitura nepermisă cu capul. Constănţenii nu profită de acest moment favorabil şi Dumbravă are ocazia să majoreze scorul pentru formaţia bucureşteană, ratând o lovitură de pedeapsă. Cu un sfert de oră înainte de final, acelaşi Dumbravă şi-a adus echipa în avantaj, după ce a transformat un dropgol. Jucătorul Stelei stabileşte scorul final, câteva minute mai târziu, transformând o lovitură de pedeapsă. Astfel, RCJ Farul pierde cu scorul de 21-15 şi va disputa finala pentru locurile 3-4, împotriva unei alte formaţii bucureştene, Dinamo, învinsă în cealaltă semifinală de campioana en-titre, Ştiinţa Baia Mare, cu scorul de 44-0. Marcatorii din acest meci pentru echipa de pe litoral au fost: Rambo Tavana (un dropgol) şi Filip (patru lovituri de penalitate). Finalele Diviziei Naţionale sunt programate să se dispute sâmbătă, pe stadionul Arcul de Triumf.